Archiv: Září 2017

Australská blogerka dostala milionovou pokutu za lež o rakovině

K pokutě ve výši 410.000 australských dolarů (asi 7,1 milionu korun) byla odsouzena australská blogerka, která vydělávala na lživém tvrzení, že měla rakovinu, informoval zpravodajský server BBC News. Pětadvacetiletá Belle Gibsonová si v Austrálii získala proslulost tvrzením, že porazila rakovinu mozku s pomocí přírodních léčiv a výživy. Na základě toho spustila úspěšnou aplikaci a napsala kuchařku, ale později byla nucená přiznat, že si diagnózu vymyslela.

V USA testují léčbu stresové poruchy pomocí složky drogy extáze

V USA testují léčbu posttraumatické stresové poruchy pomocí MDMA, která je hlavní účinnou složkou taneční drogy extáze. V srpnu dostala metoda od úřadů zelenou pro třetí fázi klinického testování, napsal americký server Quartz. Studie by se mohla rozšířit i na Evropskou unii, k výzkumu byli přizváni také Češi. Zatím je ovšem zapojení českých odborníků předmětem jednání, řekl Tomáš Páleníček z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech.

V Česku by se mohl testovat vliv lysohlávek na léčbu deprese

V Česku by se mohl testovat vliv halucinogenu s názvem psilocybin obsaženého v houbách lysohlávkách na léčbu deprese. Další halucinogeny mohou pomoci se závislostí, obsedantně kompulzivní poruchou či úzkostí pacientů s rakovinou, řekl Tomáš Páleníček z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Právě tato instituce se bude pravděpodobně na klinické studii pacientů s depresí podílet.

Pobírám invalidní důchod 3. stupně. Je možné si vzít brigádu?

Dotaz:
Pobírám invalidní důchod 3. stupně a pobírám i příspěvek na péči. Je možnost si vzít brigádu a na kolik hodin denně?

Le Figaro: Za legendami o upírech stojí možná nemoc krve

Potřebuje ke svému životu lidskou krev, vychází pouze v noci a střeží se světla: to jsou některé znaky vampýra čili upíra. Podle vědců však tyto příznaky způsobuje skutečně existující nemoc, erytropoetická protoporfyrie (EPP). Francouzsko-americký tým identifikoval genetickou mutaci, která tuto chorobu vyvolává. Bledost, potřeba krve a citlivost na světlo, tím vším se vyznačuje, píše francouzský deník Le Figaro.

AV ČR: Nový software dokáže určit míru srdeční vady

Mezinárodní tým složený z vědců z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, Fakultní nemocnice u sv. Anny a University of Rochester získal prestižní cenu Clinical Translational Award. Cena byla vědcům udělena za software pro určení elektrické dyssynchronie u pacientů se srdečním selháním.

Praha 5: Lachnit v Motole promotorem – studenti na něj štěkali!

Jak dostat na Motolský „cvičák“ 1500 fanoušků všech věkových kategorií? Na to mají v Helppes – Centru výcviku asistenčních psů pro postižené jednoduchý recept. Na jednu stage postavte Karla Gotta a Miro Žbirku. A jaké peklo se rozpoutá pod pódiem? Kdo nezažil, o moc přišel!

I auto pro handicapované lze výhodně financovat

Handicapovaní lidé nebo jejich blízcí mohou při splnění řady podmínek žádat o dotaci na pořízení automobilu. Tu lze využít na koupi nového vozu nebo mladé ojetiny, které lze dále výhodně financovat. S odpočtem DPH pak lze dosáhnout výhodnější ceny.

Běh s vůní guláše pomůže postižené Klárce do školy

Nenechte si v sobotu ujít charitativní Běh „Jen tak“ se soutěží o nejlepší hovězí guláš.

Běžeckým závodem podpořili Speciální školu Pod parkem

Na den otevřených dveří Speciální základní školy, Mateřské školy a Praktické školy Pod Parkem pozvala v sobotu hosty osobně ředitelka Martina Brhelová. Bylo se na co dívat.