Archiv: Září 2017

La Repubblica: Marihuana zvyšuje riziko úmrtí na hypertenzi

Konopí zvyšuje krevní tlak, a to dosti výrazně. Konzumace této látky tak až několikanásobně zesiluje riziko úmrtí způsobené vysokým krevním tlakem, píše italský deník La Repubblica.

The Guardian: Jaké to je být tlustá ve Francii

V srpnu 2015 absolvovala 37letá Gabrielle Deydierová pracovní pohovor, který zvládla na jedničku. Ucházela se o práci asistentky učitele v pařížské škole pro děti se speciálními potřebami a zkušební komise včetně ředitele školy z ní byla natolik nadšená, že dokonce vyjádřila obavy, aby jim Gabrielle neutekla k nějaké lépe placené práci, napsal zpravodajský server The Guardian.

Česká firma získala cenu za endoprotézy, které s pacienty rostou

Za endoprotézy stehenní kosti pro děti, které s pacientem dokáží růst, dostala firma Beznoska ocenění Technologické agentury ČR. Agentura cenu udělila za „řešení pro kvalitu života“, zástupci firmy ho převezmou dnes večer. Vyvinuté endoprotézy stehenní kosti v současnosti užívají v Česku dva dětští pacienti, operovali je lékaři Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. V rozhovoru pro ČTK to řekl hlavní konstruktér David Sitte.

Kojení má výhody i pro matku, chrání před rakovinou prsu

Kojení má podle odborníků výhody nejen pro dítě, ale i pro matku. Chrání před rakovinou prsu nebo infarktem, u dětí snižuje riziko cukrovky či obezity. Na tiskové konferenci k Světovému týdnu kojení to řekla Eva Kudlová z 1. lékařské fakulty UK.

Lékaři v Plzni vyšetří tisíc pacientů pro studii o nemocích srdce

Lékaři v Plzni vyšetří tisíc, přesně 1007, náhodně vybraných pacientů pro studii o srdečně cévních onemocněních, která jsou stále nejčastější příčinou úmrtí v ČR. Půjde o lidi od 25 do 64 let, od konce října do 6. prosince je postupně vyšetří lékaři II. interní kliniky plzeňské fakultní nemocnice. Studie poskytne informace o výskytu a závažnosti srdečně cévních onemocnění, o faktorech, které je podmiňují a určují jejich průběh, a o stavu a účinnosti léčby.

Barevné punčocháče pro zdraví

Rozjasněte svůj šatník v době podzimních plískanic a udělejte něco proti křečovým žilám. Podpůrné punčochové kalhoty jsou nyní dostupné v nových barvách – bordó, tmavě modrá a antracit.

Protézy jako výhoda. Budou jednou umělé končetiny lepší než ty z masa a kostí?

Ani dlouho poté, kdy si místo mezi zdravými sportovci vybojoval kontroverzní Jihoafričan Oscar Pistorius, není definitivně rozřešena otázka přínosu moderních „čepelovitých“ protéz pro výkon handicapovaných sportovců. Jejich výzkum však pomáhá i běžným handicapovaným lidem.

Hrozí kolaps při výplatě důchodů, obávají se poslanci. ČSSZ mění systémy

České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), která vyplácí důchody, nemocenské či mateřské, skončí na konci roku smlouva na fungování informačního systému. Do té doby musí pořídit a zprovoznit nové vybavení. Vyplácení penzí a dalších příspěvků ale není ohroženo, ubezpečil ve středu náměstek ministerstva práce Petr Hejduk. Poslanci se obávají toho, že by se systém výplaty penzí mohl zkolabovat.

Aplikace „Znakujte s Tamtamem – pexeso“ naučí zábavnou formou základním znakům českého znakového jazyka

Chcete se naučit základním znakům českého znakového jazyka formou hry? Pojďte to zkusit s novou aplikací Znakujte s Tamtamem – pexeso!

Lidé s epilepsií vzkazují – naší nemoci se nebojte!

Epilepsie – děsivá choroba? Nebo nemoc, se kterou lze bez problémů žít? Rozhodně to druhé, shodují se lékaři a další specialisté.