Archiv: Říjen 2017

Studenti ze Šířavy líčili klienty centra Jsme tady

Vydlabané dýně, kostýmy, strašidelné příběhy i tematické líčení. Aktivační centrum Jsme tady v Přerově pojalo oslavu oblíbeného svátku ve velkém. S účesy i líčením obličeje pomohly letos poprvé studentky ze Střední školy gastronomie a služeb Šířava, které si včera dopoledne vzaly „do parády“ hned šest klientů. Nápad vznikl na Kabelkovém veletrhu Deníku.

Mám ID 3. stupně na astma. Mohu si přivydělat?

Dotaz:
Mám důchod 3.stupně na astma. Chci se zeptat jestli si můžu přivydělávat aniž by mi byl odebrán důchod a do kolika Kč? Dále jestli bych to musela někde přiznávat nebo jestli by to mělo vliv na důchodovou částku.

Kde si můžeme vyřídit příspěvek na benzín?

Dotaz:
Kam se máme obrátit na vyřízení příspěvku na benzín? Jsem už také sama v důchodu a vozím mamku všude autem (mamce je 85 let) má plínky a nikam sama už díky nestabilitě – bez mého doprovodu nemůže. Teď jí vyřizuji průkaz OZP.

Jak mám postupovat, když ÚP nedodrží předepsané lhůty pro vydání rozhodnutí o nároku na příspěvek?

V posledních měsících se množí stížnosti na Úřad práce, který zásadně překračuje lhůty pro vydání rozhodnutí o nároku na příspěvek na péči, průkaz ZTP apod. Zeptali jsme se proto mluvčí Veřejného ochránce práv Ivy Hrazdílkové, jak je nejlepší v takových případech postupovat:

Úřad práce vyšel vstříc zdravotně postiženým

Klienti Úřadu práce České republiky (ÚP ČR), kteří mají zdravotní postižení, vyřídí počínaje dneškem v Karlových Varech veškeré záležitosti spadající do kompetence ÚP ČR na jednom místě. K dispozici je jim nově Oddělení příspěvku na péči a dávek osob se zdravotním postižením na Kontaktním pracovišti ÚP ČR v Závodní ulici ve Dvorech, kde je i krajská pobočka ÚP ČR.

Slyším, tedy čtu! Dobrovolníci z Loun pomáhají nevidomým

Nadšenci nahráli už 15 knih. Díky nim mohou „číst“ i lidé se špatným zrakem.

Taxík Maxík vyjede do ulic Mostu

Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova zahájí 2. ledna 2018 provozování služby přepravy seniorů a zdravotně znevýhodněných občanů města Most. Službu s názvem TAXÍK MAXÍK bude financovat Statutární město Most. TAXÍK MAXÍK bude k dispozici v pracovních dnech od 7 do 15 hodin.

Klinika Gemini má další prvenství: její přednosta jako první v Česku odoperoval dalekozrakost novou metodou

V říjnu letošního roku provedl primář Pavel Stodůlka první operaci dalekozrakosti metodou Relex Smile v Česku. Gemini se tak stalo pátou klinikou na světě, která tuto operaci úspěšně provedla. Dalším prvenstvím letošního podzimu je pro přednostu oční kliniky Gemini složení specializační zkoušky FEBOS-CR. Pavel Stodůlka u zkoušky uspěl jako první v Česku.

Corriere della Sera: Vědci prý objevili, jak zabránit pocitu hladu

Vědci zjistili, že aminokyseliny arginin a lysin jsou schopny ovlivňovat rozhodující struktury našeho mozku, jimž předávají impuls spojený s pocitem sytosti. Zjednodušeně řečeno, mohly by nám pomáhat shazovat kilogramy tím, že bychom nepociťovali hlad, píše italský deník Corriere della Sera. Je tomu skutečně tak?

Odborníci: Pro placení drahé péče mají být pravidla, ne výjimky

Pro placení drahé specializované péče zdravotními pojišťovnami mají být podle odborníků jasná pravidla. Nyní se platba péče o pacienty, kteří nesplní potřebná kritéria, často individuálně posuzuje na výjimku, kterou umožňuje zákon o veřejném zdravotním pojištění. Informace dnes zazněly na konferenci Udržitelnost zdravotní péče.