Daily Archives: 10.10.2017

Cenu Makropulos za péči o seniory získala Charita Svaté rodiny Hrozenkov

Cena Makropulos za péči o seniory putuje letos na Valašsko, konkrétně do Charity Svaté rodiny Nový Hrozenkov. Ocenění jejím zástupcům předala náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

V Česku se opomíjí duševní problémy na pracovišti, míní vědci

Duševní problémy na pracovišti jsou v tuzemsku opomíjeny, vyplývá z vyjádření vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), který sídlí v Klecanech u Prahy. Představují přitom nejrychleji rostoucí důvod pro udělení invalidního důchodu v Česku a jsou druhou nejčastější příčinou přiznání invalidního důchodu. Pomoci by mohly preventivní programy.

Nové krevní testy dokážou s vysokou přesností odhalit genetické vady

Ženy mají děti ve stále vyšším věku. Z toho logicky plyne i rostoucí zájem o prenatální diagnostiku, která zjišťuje případné poruchy u nenarozeného plodu. Stoprocentní jistotu, že porodí zdravé dítě, nezaručí těhotné ženě žádné vyšetření. Nejnovější krevní testy ovšem slibují odhalení genetické vady s přesností 99,5 procenta.

Zesnula Jana Swiderová, nositelka Ceny Charity ČR

Před dvěma lety Jana Swiderová převzala významné ocenění za svou práci v čele Charitního domu Salvátor Krnov v letech 1994 až 2008. Ty, kteří znali její vztah k handicapovaným, práci v sociální oblasti i pedagogické působení, zarmoutila zpráva, že 5. října zemřela po dlouhé vážné nemoci ve věku nedožitých 67 let.

Neujdu ani 50 – 60 metrů, ale i přesto mi byl přiznán jen průkaz TP. Mám nárok na ZTP?

Dotaz:
Prosím Vás. Ráda bych věděla zda mám nárok na průkaz ZTP. Jsem po operaci páteře /1999/, nyní mám výrůstky a bolest levé nohy. K tomu mám artrózu levého kyčle, diabetes a neuropatii. Neujdu ani 50 – 60 metrů aniž by se mi nedělalo špatně. V dubnu 2017 jsem si zažádala o průkaz ZTP, ale přiznaly mi pouze TP s výhodou na místo k sezení v autobuse, na který ani nedojdu, ihned jsem podala odvolání ale do dnešního dne což je již půl roku se nic neděje. Neudělala jsem chybu, když jsem si o to nežádala dokud jsem měla invalidní důchod, nyní již mám starobní?

Musím na místech pro invalidy platit parkovné?

Dotaz:
Jak je to splacením parkovného na místech vyhrazených držitelům průkazu ZTP?

news.com.au: Je pařížský syndrom tak šílený, jak to zní?

Paříž, město lásky a světel, díky svému velkolepému kouzlu stojí na vysokém piedestalu ve všech romantických filmech od Američana v Paříži, přes Před soumrakem, až po finále Sexu ve městě. Ovšem pro některé turisty je realita tak daleko od Hollywoodem poháněných očekávání, že je stihne syndrom pojmenovaný podle francouzské metropole, napsal zpravodajský server news.com.au.

BBC News: Zbrzdit stárnutí je možné – ale přejeme si to vůbec?

V 50. letech 19. století měla polovina obyvatel Spojených států při narození šanci dožít se jen 40 let. Nyní mohou Američané očekávat, že budou žít nejméně do 78 let. Nedávný lékařský výzkum podráždil představivost lidí sliby, že by bylo možné prodloužit lidský život ještě více. Ale jaké následky by to mělo pro společnost?

Terénní tým bude léčit duševně nemocné lidi v jejich domovech

V Brně vzniklo první centrum duševního zdraví v Jihomoravském kraji, které spojuje dosud oddělené služby sociálních pracovníků a psychiatrů. Pomáhá tak lidem s duševní nemocí přímo v jejich domovech.

Šest afrických zemí dostalo výraznou slevu na léky na rakovinu

Americký farmaceutický koncern Pfizer a indický výrobce léčiv Cipla od léta ve spolupráci s Americkou společností pro výzkum rakoviny (ACS) nabízejí šesti africkým zemím léky na rakovinu za zlomek dřívějších cen. O dohodě, která může zachránit desítky tisíc životů v Nigérii, Keni, Etiopii, Tanzanii, Ugandě a Rwandě, informovala o víkendu reportáž amerického listu The New York Times.