Daily Archives: 12.10.2017

Corriere della Sera: Oddělená lůžka jsou pro vztah užitečná

Téměř čtvrtina manželských párů nesdílí podle výzkumů společné lože. Experti soudí, že je to pro manželství užitečné, píše italský deník Corriere della Sera.

Postižení chtějí místo posudkového lékaře vyjádření terapeuta

< ! Národní rada zdravotně postižených (NRZP) navrhuje, aby nárok na sociální dávky místo posudkových lékařů schvaloval praktický lékař, pracovní terapeut nebo sociální pracovník. Svůj návrh předloží vládě, unesla se dnes NRZP na republikovém shromáždění v Praze. Chce tím řešit současnou situaci, kdy posouzení nároku trvá několik měsíců. Nedostatek posudkových lékařů potvrzují i pojišťovny.

Reakce lidí byla úžasná

Původně chtěly dvě iniciátorky sbírky pro těhotnou maminku v nelehké životní situaci hlavně kočárek pro budoucí novorozeně. To, co následovalo po výzvě během následujících pár dní, jim vyrazilo dech. Ozvalo se totiž ohromné množství lidí i firem z celého regionu, kteří neváhali pomoci jak finančně, tak materiálně.

Benefiční koncert Světlo pro Světlušku láká na hudební lahůdky

Charitativní večer Světlo pro Světlušku se uskuteční v sobotu 21. října od 21.15 hodin v Pražské křižovatce. Aby se Světlušce podařilo vybrat dostatek prostředků na podporu nevidomých, přijde ji podpořit například Anna K, Ewa Farna, Lenny, Marek Ztracený, David Stypka, Petr Malásek, kapela Mirai, Tokhi, kvintet Martiny Bačové a další. Moderátory 13. ročníku koncertu jsou Lucie Výborná a Zdeněk Piškula.

Podzimní splíny jsou často zaměňovány za deprese

Podzimní čas s sebou nepřináší více problémů, jen většině starostí přikládáme větší váhu, než si ve skutečnosti zaslouží. V sychravém počasí jednoduše řešíme věci jinak, než když na nás působí letní paprsky. Mnohé lidi právě v tomto počasí přepadají nejrůznější splíny, pro které se vžil pojem „podzimní deprese”. Většinou ale o deprese nejde, jen o sezónní afektivní poruchu projevující se pocity úzkosti, smutku a nervozity.

Propojujeme firmy a uchazeče z řad handicapovaných

Firmy mají další možnost, jak na aktuálním pracovním trhu vyhledat nové zaměstnance. Vždyť je nezaměstnanost historicky nejnižší. I v rámci EU se ČR řadí mezi země s nejnižší nezaměstnaností.

Lupénka negativně ovlivňuje osobní, společenský i pracovní život

Chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. To je lupénka. Nevzhledné kožní projevy doprovází ve většině případů nepříjemné svědění. U mnoha pacientů postihuje nejen kůži, ale také nehty a klouby, zasahuje do jejich psychiky, negativně ovlivňuje pracovní i partnerský život.

Sociální pracovnice chtěla po nevidomé kolegyni doložit faktury za sociální péči. Měla na to právo?

Dotaz:
Kolegyně měla ohlášenou návštěvu z úřadu práce, úřednice byla zkontrolovat využívání příspěvku na péči nevidomou příjemkyní příspěvku. Když úřednice spatřila, že nevidomá příjemkyně má v bytě uklizeno a pořádek, prohlásila, že by se měl příspěvek snížit, neboť příjemkyně se dokáže o byt postarat sama. Dále jí vadilo, že příjemkyně nemá faktury či účtenky za služby od různých asistentů domácí péče. Je nepořádek v bytě pro úřad práce skutečně parametrem pro zvýšení příspěvku a pořádek naopak sledovaným parametrem pro snížení příspěvku? Má být tedy pro zdravotně postižené ekonomickou motivací předvést kontrole nepořádek a špínu v bytě, aby dosáhli na vyšší příspěvek na péči? Musí příjemce příspěvku na péči vykázat všechny faktury a účtenky za nakoupenou péči, když mnohdy není profesionál k mání a službu poskytne i neprofesionál bez živnostenského listu, třeba sousedka, která dostane za službu peníze takzvaně na ruku?