Daily Archives: 23.11.2017

Dětská paliativní péče je téměř nedostupná

Jakkoli bolestné téma to je, i děti umírají a potřebují paliativní péči. V České republice zdravotníci upozorňují, že je téměř nedostupná, v řadě regionů není nikdo, kdo by nevyléčitelně nemocným dětem a jejich rodinám pomohl trávit poslední společné chvíle v jejich přirozeném prostředí.

Má odchod do starobního důchodu vliv na přiznání 3. stupně invalidity?

Dotaz:
Mám sjednanou pojistku na výplatu 200.000,-Kč v případě III.st. invalidity (toto pojištění končí za 5 let). V současné době mám přiznaný II.st. invalidity, čeká mě další operace a předpokládá se, že mně potom bude přiznaný III.st. invalidity. V r.2018 půjdu do starobního důchodu. Nebude mít můj odchod do star.důchodu vliv na přiznání III.st. invalidity?

Zrakově postiženým svítá naděje na online přístup k bankovnímu účtu

Uhradit účet za plyn, koupit si v e-shopu nabíječku na mobil, zaplatit online dárek k Vánocům – běžná věc pro většinu české populace, a naopak neřešitelný problém pro tisíce slabozrakých a nevidomých. Když potřebují zadat platbu, musí požádat o pomoc někoho ve svém okolí anebo vzít hůl a psa a vyrazit do banky osobně.

Corriere della Sera: Jak odolávat vlčímu hladu

Když se snažíme shodit nějaké ty kilogramy, není vždy snadné odolávat kručení v břiše. Podle expertů je však možné odolávat pokušení a dodržovat dietu, aniž bychom vynechávali jídlo, píše italský deník Corriere della Sera.

Resort chce osekat peníze pro pomocníky s inkluzí, unikátní škola má obavy

Ministerstvo školství přišlo s návrhem, jak ušetřit peníze za inkluzivní vzdělávání. Chce výrazně omezit peníze na asistenty pedagoga, kteří pomáhají handicapovaným žákům. „Může to pro nás být zlomové,“ bojí se ředitelka speciální školy v Ústí nad Labem, která v Česku sdružuje zřejmě nejvíce postižených dětí. Návrh odmítlo i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Proběhl první pokus o opravu DNA přímo v těle pacienta

Soukromá společnost provedla první pokus o „in vivo“ úpravu DNA, tedy o přepsání genů přímo v těle pacienta. Tím byl muž se vzácnou dědičnou chorobou. A byť ho tato léčba ani v nejlepším případě nezbaví potíží natrvalo, šlo by o symbolický úspěch pro budoucnost přístupu k dědičným nemocem.

Domov pro seniory začíná opět sloužit

Ve středu začal naplno sloužit zrekonstruovaný černožický domov důchodců svým klientům. Ti se tak koncem listopadu opět vrátili po vynuceném „hradeckém azylu“ do unikátní prvorepublikové budovy.

Kniha ve znakové řeči. Knihovna představila unikát

Liberecká knihovna už dlouhá léta vydává speciální zvukové knihy pro nevidomé čtenáře. Nejnovější dílo se ale zaměřilo na neslyšící.

Platí v ČR průkaz OZP vydaný v Německu?

Dotaz:
Platí průkaz OZP vydaný v Německu i v ČR?

Senioři v domovech jsou často ohroženi nevhodnými léky. Vyplývá to ze šetření Ústavu lékového průvodce

Starší lidé v zařízeních sociální péče jsou ohroženi užíváním vysokého počtu léků, léků nevhodných k jejich věku či zdravotnímu stavu, nevhodnými kombinacemi léků nebo jejich vysokými dávkami.