Daily Archives: 1.1.2018

Zaměstnavatelé mají nově více peněz od státu na handicapované

Zaměstnavatelé od letošního roku dostanou vyšší státní příspěvek na handicapované zaměstnance. Místo dosavadních 9500 korun měsíčně je to 12.000 korun. Změna, kterou si vyžádal růst minimální mzdy, je součástí novely zákona o zaměstnanosti.

L´Espresso: Proč se věk stal posedlostí naší doby

Pod podobiznou je kartuš s nápisem V průběhu času. Obraz se nalézá v Galerii Akademie v Benátkách a jeho autorem je představitel vrcholné renesance Giorgione. Jmenuje se Stařena a postava na obraze míří ukazováčkem pravé ruky proti sobě. Pak je tu v jiném oddělení galerie další Giorgioneho obraz nazvaný Bouře a na něm mladší nahá žena, která právě kojí. Předpokládá se, že jde o tutéž ženu zobrazenou v různém věku.

Sociální dílna pomůže postiženým z Kroměříže získat zaměstnání

Sociální služby města Kroměříže otevřou na začátku ledna sociálně terapeutickou dílnu Hanáček. Disponuje kapacitou 22 míst a sloužit bude především lidem s lehkým až středně těžkým mentálním postižením ve věku od 18 do 64 let. „Zájem je obrovský, určitě bude plno,“ řekl ČTK místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL).

Dětem a seniorům klesne roční limit pro doplatky na léky

Dětem a seniorům se snížila maximální částka, kterou mohou doplácet na léky. Do roku 2017 byla hranice pro děti do 18 let a seniory 2500 korun. Od letošního roku jim zdravotní pojišťovny vrátí přeplatek nad 1000 korun a důchodcům starším 70 let nad 500 korun. Ostatní mají hranici 5000 korun.

Zvyšuje se nemocenská, mateřská, přídavky na děti i rodičovská

Nemocenská, mateřská a ošetřovné se ode dneška zvyšují. Mění se totiž částky pro stanovení základu příjmu, z něhož se tyto příspěvky vypočítávají. Lidem, kteří jsou déle něž měsíc nemocní, se pak nemocenská zvedá výrazněji. Rostou také přídavky na děti a dosáhne na ně víc rodin. Vyšší než dosud může být i rodičovská, čerpat se ale bude kratší dobu. Od února se zavádí otcovská, od června pak dlouhodobé ošetřovatelské volno.

Berou antidepresiva kvůli hypersexualitě

Vědci jsou stále rozděleni v názoru na to, zda je sexuální závislost skutečně klinickou poruchou – a pokud ano, jak se dá přesně diagnostikovat a léčit.