Daily Archives: 8.1.2018

Desatero praktických „důchodových“ informací

Odchod do starobního důchodu je zásadní životní krok. Lidé, kteří se jej v blízké době chystají učinit, mají podle zkušeností odborníků správ sociálního zabezpečení v souvislosti s touto novou rolí často řadu dotazů, zajímají se především o to, jaká mají práva a povinnosti. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) proto přináší 10 důležitých rad.

Moje maminka je na mně zcela závislá. Má nárok na příspěvek na přestavbu koupelny?

Dotaz:
Mám těžce nemocnou maminku. Je ležák a starám se o ni již 6 let. Má parkynzna, cukrovku a je velmi chudokrevná, to znamená, že bere léky, ale musí občas do nemocnice na transfuzi. Je po mozkové příhodě, to znamená, že je plně závislá na mně. Chtěla by jsem pro ni předělat koupelnu, aby měla sprchový kout a mohla jsem ji v pohodě umýt. Má 4 stupeň invalidity. Na co v tomto ohledu má nárok?

Diakonie slaví „25“ a chystá rošádu

„Mysleli jsme, že si výročí užijeme, ale bylo to náročné,“ říká ředitelka Diakonie Litoměřice Irena Opočenská.

Knihovnu si užijí i nevidomí

Knihovna už dávno není jen místem pro ty, kteří vidí. Dnes si na své přijdou i nevidomí. A právě pro ty nabízí Krajská knihovna Karlovy Vary řadu zajímavých služeb. Oddělení pro handicapované pravidelně organizuje různé aktivity nejen pro nevidomé a slabozraké, neslyšící, mentálně postižené, ale také pro starší ročníky.

Dobročinný školní ples pomůže nemocnému Jakubovi

V pořadí již třetí dobročinnou zábavu uspořádá základní škola ve Ždírci nad Doubravou. Výtěžek je určený na pomoc žákovi čtvrté třídy Jakubovi, který trpí vážným onemocněním srdce.

Sbírka Dobré srdce Krnova

Po ukončení veřejné sbírky Dobré srdce Krnova stav jejího konta činí 78 895 korun. Výtěžek bude rovným dílem rozdělen mezi dva chlapce se zdravotním handicapem.

Manželka je držitelkou průkazu ZTP/P. Můžeme s tímto průkazem využít bezplatnou jízdu po dálnici na Slovensku?

Dotaz:
Chceme s manželkou jet na 3 až 5 dnů na Slovensko. Manželka je držitelkou průkazu ZTP/P a je majitelkou auta, které řídím já. Já nemám průkaz ZTP/P. Jakou dálniční známku si musíme zakoupit nebo kde a jak se máme zaregistrovat aby průkaz platil i na Slovensku?

Co se stane s automobilem, který byl pořízený z příspěvku, když postižená osoba zemře?

Dotaz:
Žádáme s rodinou o příspěvek na auto. Ale máme dilema jestli ano, či ne. Co se stane, když příspěvek dostaneme a dotyčná osoba třeba do roka zemře? Neradi bychom se dostali do finančních problémů.