Daily Archives: 23.1.2018

Výročí. Lékaři voperovali dva orgány současně

Dvacáté výročí první kombinované transplantace dvou orgánů oslavila včera brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Prostatu vyšetří chytřejší ultrazvuk

Nový ultrazvukový přístroj významně zjednoduší diagnózu karcinomu prostaty a ušetří postiženým mužům zbytečné biopsie. To je pro ně moc dobrá zpráva.

Jsem příjemcem I. stupně ID a pracuji jako uklízečka. Mohu mít ještě druhé zaměstnání?

Dotaz:
Mám inv. důchod 1. stupně. Jsem zaměstnaná na smlouvu jako uklízečka na 4 hodiny denně. Chci se zeptat jestli mohu mít 2 zaměstnání jako uklízečka a nebo jestli mohu mít ještě brigádu?

Podnikám a budu si žádat o invalidní důchod. Budu po jeho přiznání muset ukončit podnikání?

Dotaz:
Podnikám v oboru tesařství, pokrývačství 5 let. Bohužel už skoro rok jsem na nemocenské, kvůli obrně lícního nervu (půlka obličeje nefunguje). Doktoři mi teď řekli že si budu muset už vyřídit částečný invalidní důchod. Chci se zeptat, zda s tímto důchodem můžu i nadále podnikat a nebo musím ukončit podnikání? Případně bude-li nějaká změna, tak co to pro mě znamená?

Praktici navštívili nového ministra, navrhli změny

Pacient přichází do ordinace praktického lékaře, ten mu změří funkci plic s pomocí spirometru, zjistí hladinu cukru v krvi, udělá „sono“ břicha, natočí EKG a předepíše všechny potřebné léky. Sci-fi? Ne, pouze jedna z částí Koncepce změn primární péče, kterou dnes zástupci praktických lékařů představili na první návštěvě novému ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi.

Jak se u malého dítěte zjistí autismus?

OTÁZKA : Jak se provádí vyšetření poruch autistického spektra při preventivní prohlídce malých dětí?

Pravidelný pohyb chybí. Pojišťovna přispěje

Češi se málo hýbou. Nedostatkem pohybu trpí více než polovina české populace. Následkem je nárůst obezity a civilizačních chorob, jako jsou nemoci srdce, diabetes nebo osteoporóza. ČPZP nabízí na pravidelný pohyb příspěvek 700 Kč

VZP zdvojnásobí platby za péči mobilních hospiců

Je to dobrá zpráva pro klienty VZP, kteří by závěr života chtěli strávit doma v kruhu svých blízkých. Služby mobilních hospiců, s nimiž má VZP smlouvu, budou v letošním roce hrazeny po zhruba dvakrát delší dobu, než tomu bylo doposud. Na novince se v minulých dnech dohodla VZP s Českou společností paliativní medicíny, což je nejvyšší odborná autorita v oboru. Dohoda uvolnila cestu k úhradě péče mobilních hospiců za desítky milionů korun.

V Alzheimercentru Zlín vznikne terapeutická zahrada

V Alzheimercentru Zlín vznikne v polovině letošního roku terapeutická zahrada. S nápadem přišel tým centra zejména na základě potřeb a přání klientů i jejich rodin, řekla dnes ČTK ředitelka Alzheimercentra Zlín Helena Nováková.

„V současné době máme k dispozici pouze venkovní terasu a zahrada nám velmi chybí. Vzhledem k právě dokončované rekonstrukci druhé budovy vznikne mezi budovami pro tento účel ideální a bezpečný venkovní prostor,“ uvedla Nováková.

Prostor bude vybaven zahradním nábytkem, lavičkami i houpačkami. „Plánujeme vytvořit také relaxační zónu pro setkávání s blízkými, záhonky pro aktivizaci klientů formou přímé péče o bylinky a květiny a místo pro další činnosti podněcující jejich smyslové vnímání, různá cvičení či terapii s poníkem,“ uvedla ředitelka. Aktivity zapojující všechny smysly lidem s Alzheimerovou chorobou pomáhají.

Alzheimercentrum Zlín má kapacitu 92 míst. „Máme stále obsazeno, poptávka výrazně převyšuje nabídku. Proto řešíme rekonstrukci druhé budovy. Kapacita se tak zvýší o 64 míst,“ řekla Nováková.

Nemoc, kterou popsal v roce 1907 německý lékař Alois Alzheimer, narušuje část mozku a bývá nejčastější příčinou demence. Člověk je zmatený, zhoršuje se jeho myšlení, vyjadřování, paměť i úsudek, mění se osobnost. V posledních stádiích choroby není pacient schopen se o sebe postarat. Podle výzkumů riziko vzniku onemocnění může snížit zdravý životní styl – fyzické i duševní cvičení a změna jídelníčku. Vyléčit se nemoc nedá, léky ji mohou ale zbrzdit. V Česku žije asi 150.000 lidí s demencí, v roce 2036 jich prý bude přes 300.000.

Plyšáček může pomoci i psychice dospělých

Plyšová hračka v dospělosti nemusí být nutně znakem nezralosti. Je symbolem dětství a do života dospělých vstupuje častěji, než bychom věřili. Ať už to je důkaz přílišné sentimentality, potřeby zakotvení nebo znak nezralosti, plyšová hračka o nás často hodně vypovídá, píše francouzský týdeník L´Express.