Archiv: Únor 2018

Práce ve speciální kavárně

Mají fyzické a psychické potíže a špatně se jim shání práce, přesto jsou v Plzni místa, kde své uplatnění tito lidé najdou, například v obchodech s oblečením, anebo v kavárně.

Abeceda pro hluchoslepé

Jak se žije hluchoslepým alespoň částečně zobrazuje nová výstava technického muzea v Brně. Od zítřka je možné si tam vyzkoušet komunikaci lidí s tímto postižením. Rukavice s takzvanou lormovou abecedou se používá dosud po celém světě. Vynalezl ji v 19. století rodák z Mikulova Hieronymus Lorm.

Školí zástupce neziskovek

Neziskové organizace dlouhodobě bojují s nedostatkem peněz. Některé z nich se rozhodly stát se viditelnějšími, zlepšit marketing. Třeba jak správně natočit video nebo napsat tiskovou zprávu a dokázat lépe zaujmout, v tom je v Olomouci školili profesionálové z řad mluvčích i redaktorů. Záštitu nad workshopem převzala Česká televize.

Student si krádež karty podle policie vymyslel

Překvapivý zvrat nastal v případu okradeného vozíčkáře, o kterém jsme vám v Krimi zprávách už říkali. Tento případ vyvolal obrovskou vlnu solidarity. Jenže kriminalisté teď zjistili, že mladík si historku o ukradené platební kartě vymyslel. Proč to udělal? To sdělila TV Prima.

Plicní fibrózu je třeba poznat včas.

Zadýchávání se při námaze, při chůzi a později i v klidu, rychlá únava, kašel, v pozdějších fázích porucha okysličení krve. To jsou nejčastější projevy idiopatické plicní fibrózy (IPF), málo známého, ale velmi nebezpečného onemocnění dýchacího systému. Na nutnost včasné diagnózy upozorňují odborníci při příležitosti Světového dne vzácných onemocnění.

Z náletu vyvázla jen s jizvami, jiná neslyšící zahynula

Seriál Příběhy pamětníků skrze autentická vyprávění připomíná historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle připomeneme skrze vyprávění Hedviky Mikulášové osud neslyšících lidí za II. světové války.

ČSSZ nabízí neslyšícím klientům bezbariérovou komunikaci. Spojila síly s Tichou linkou

Od poloviny letošního února umožňuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na všech svých pracovištích online tlumočení sluchově postiženým klientům. Bude ho bezplatně zajišťovat prostřednictvím kvalifikovaných tlumočníků Tiché linky, která je službou Tichého světa, o. p. s.

Navzdory ochrnutí dokončil studia a stal se lékařem

Třiatřicetiletý Dinesh Palipana, pocházející z města Gold Coast v australském státě Queensland, utrpěl v roce 2010 vážnou nehodu, při níž si poškodil míchu a doslova ze dne na den se stal kvadruplegikem. Ani to ho však neodradilo od dokončení studií, díky čemuž se později mohl stát lékařem, píše deník Daily Mail.

Startuje sedmý Maraton s roztroušenou sklerózou

Celkem 33 měst z celé republiky a zahraničí se letos zapojí do tradičního 24hodinového cvičebního maratonu, který startuje už za čtyři dny.

Čtvrtina seniorů je v předčasné penzi. Vláda řeší jejich chudobu

Česko dál stárne a statistika to potvrzuje. V desetimilionové zemi jsou nyní bezmála tři miliony lidí s různým typem důchodů, z toho 2,4 milionu lidí pobírá starobní penzi. Potvrdila to výroční data České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). „U počtu všech důchodců byl zaznamenán nepatrný meziroční nárůst, v řádu desetiny procenta,“ vypočítala mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Na důchodech vyplatila ČSSZ přes 404 miliardy korun. Příjmy z pojistného loni činily 405,3 miliard korun.