Daily Archives: 7.2.2018

Myšlení nás utváří

Přednosta Psychiatrické kliniky FN Brno prof. MUDr. Tomáš Kašpárek se věnuje výzkumu schizofrenie nebo problematiky neurofyziologických korelátů emocí ve zdraví a nemoci. „Lidé mají tendenci přehlížet subjektivní utrpení druhých, které je nehmatatelné“, říká. Poskytl rozhovor.

Každý rok přibyde v ČR zhruba 10 000 diabetiků. Znáte svou hladinu cukru?

Většina z nás má ve svém okolí někoho, kdo má cukrovku.  V České republice jí trpí téměř desetina populace a každý rok přibývá zhruba 10 000 nemocných.  Pokud diabetes není léčen nebo je léčen nedostatečně, může vést k poškození očí, ledvin, nervů a cév. 

ČPZP přispívá maminkám a miminkům až 3000 korun

Těhotné ženy a maminky, které jsou pojištěné u ČPZP, mají možnost u své zdravotní pojišťovny čerpat nadstandardní příspěvek. „Dlouhodobě patří k našim nejoblíbenějším produktům Manažerka mateřství, kde nabízíme příspěvek až 1500 korun. Když se k tomu připočte pětistovka nabízená v rámci programu Zdravé dítě a tisícovka pro Ženu po porodu, lze u České průmyslové zdravotní pojišťovny získat až 3000 korun.

Mohu vidět svoji zdravotní dokumentaci?

OTÁZKA : Lékař mě nechce nechat nahlédnout do mé zdravotnické dokumentace – prý to nejde, protože dokumentaci vede jen v elektronické podobě a ke svému počítači mě nepustí. Může vést dokumentaci jen v počítači a neumožnit tedy pacientovi kontrolu?

Ministryně Němcová jednala s předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením ČR

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová se dnes sešla s předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václavem Krásou. Společně jednali například o koordinaci rehabilitace osob se zdravotním postižením nebo o problematice poukázek, jimiž se povinně vyplácí část dávek pomoci v hmotné nouzi. Tématem debaty byla i lékařská posudková služba.

Západní Evropě se vyrovnáváme, říká hematolog Jaroslav Čermák

Vzácná krevní onemocnění jsou pro řadu z nás velkou neznámou. O to zajímavější ovšem tato oblast medicíny může být. V unikátním rozhovoru se k této problematice vyjadřuje Jaroslav Čermák z Ústavu hematologie a krevní transfuze, jenž také působil v letech 1991 až 1992 v USA.

Nevšední koncert podpoří handicapované v Přerově

Arrhythmia, Drum Kids i Jana Šelle vystoupí v pátek 9. března v přerovském klubu Teplo na Horním náměstí.

Hodonín: Tadeáš Kříž bude startovat na paralympiádě

Sen dostat se na paralympiádu se úspěšnému hodonínskému sportovci Tadeáši Křížovi splnil. Dvojnásobný mistr ČR v lyžování ve slalomu zrakově postižených si vybojoval divokou kartu na Paralympiádu do PyeonChangu a bude reprezentovat české sportovce.

Hraniční porucha osobnosti nezvládá vztahy a emoce

„Hraničář“ je slangové označení osob trpících hraničním typem emočně nestabilní osobnosti. Ještě v polovině minulého století šlo o tzv. „sběrný koš“.

Tříkrálová sbírka pomůže hendikepované malířce

Výtěžek z letošní Tříkrálové sbírky věnovali Doňovští Barušce Sedláčkové z Českých Budějovic.