Archiv: Březen 2018

Audit: Na MPSV pochybili, je to za miliardu

Předchozí vedení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v čele s Michaelou Marksovou (ČSSD) se chovalo nehospodárně, tvrdí ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO). Vyplývá to podle ní z výsledků vyšetřovacího auditu, které resort zveřejnil.

Asociálně na sociální bydlení

Návrh zákona o sociálním bydlení, který chce vláda přijmout do října, přinese ztrátu šance normálně bydlet. O tom, kdo bude v sociálním bytě, rozhodnou starostové.

Nevidomí chtějí seniorům prostřednictvím návštěv zkrátit samotu

Skupina nevidomých chce pomáhat seniorům v boji se samotou. Založili proto sociální startup s názvem Návštěvy POTMĚ, jehož prostřednictvím mohou senioři, kteří tráví většinu času o samotě doma, v stacionářích nebo domovech pro seniory, nalézt mezi nevidomými a slabozrakými člověka se společnými zájmy pro trávení volného času.

Nevidomé do bank navádí majáčky, pomáhají i ozvučené bankomaty

Zaplatit přes internetové bankovnictví třeba složenku za elektřinu nebo stejnou věc vyřídit v bance u přepážky. Pro většinu z nás naprostá samozřejmost. Tedy pokud nejste nevidomý nebo slabozrací. A takových lidí je v Česku podle odhadů až 100000. Co dělají banky pro to, aby jim vyšli vstříc?

Schváleno. Vládou prošly slevy na dopravu

Vláda v demisi schválila kontroverzní návrh na zavedení slev z jízdného pro mládež a seniory ve výši 75 procent. Slevy by měly začít platit od června, budou se týkat linkových autobusů a vlaků. Opatření zlevní cestování třetině obyvatel Česka.

Mohu dostat výpověď kvůli tomu, že jsem dostal invalidní důchod?

Dotaz: Je mi 55 let, jsem na pracovní neschopnosti po těžké operaci páteře. Ošetřující lékař mi doporučil zažádat o invalidní důchod. Problémy s páteří nesouvisí s prací, kterou vykonávám. Může mi být v případě přiznání invalidního důchodu pracovní poměr ukončen?

Je jim přes padesát. Poprvé v životě šli do práce

Už 6 provozovnu pro handicapované otevřelo na jižní Moravě družstvo invalidů MYJÓMI. V chráněné dílně v Miroslavi na Znojemsku pracuje zhruba 20 lidí převážně z domovů pro zdravotně postižené z okolních obcí. Přestože je  většině z nich kolem 50 let je to jejich vůbec první zaměstnání.

Poruchu statiky pánevního dna u žen léčí novou metodou jako první v Česku

Více než dva tisíce zákroků ročně zvládnou lékaři gynekologickoporodnického oddělení chomutovské nemocnice, která jako jedna z pěti spadá pod společnost Krajská zdravotní. Z tohoto počtu je asi osm stovek porodů. Zbylou část tvoří gynekologické operace. Specialitou místního oddělení jsou urogynekologické zákroky. Rozhovor s primářem.

Koblasa na vyhořelé dráze bojoval s následky chřipky

Brno – Před startem šampionátu měl medailové ambice, plány mu však částečně narušila nemoc. Brněnský hendikepovaný cyklista Ivo Koblasa (na snímku) prodělal před mistrovstvím světa v brazilském Riu de Janeiro chřipku, i přesto vybojoval čtvrté místo v kategorii C2 ve scratchi.

Jak probíhá proces přiznávání průkazu ZTP? A co vše budu potřebovat?

Dotaz:
Chci si zažádat o průkaz ZTP. Jak bude celý proces probíhat a co vše budu potřebovat? Jak dlouho to bude trvat?