Daily Archives: 4.3.2018

Penze: zásluhovost a solidarita

Solidarita a zásluhovost, to jsou dva pojmy a zároveň dva principy, na kterých se výpočet penzí staví. Okolo těchto dvou pojmů právě se vedly většinou diskuse, které na téma výpočtu důchodů byly. O tom, jestli je poměr principů přiměřený, rozhodoval Ústavní soud mezi lety 2007 a 2010. Zabýval se tehdy případem invalidního důchodce Karla Sochora, kterému vyměřila Česká správa sociálního zabezpečení důchod 13,52 tisíce korun, ačkoli měl v předchozích 20 letech průměrný příjem skoro 70 tisíc. Částku odpovídající 19 procentům jeho příjmů nepovažoval za přiměřenou. Argumentoval tím, že průměrná výše důchodů tehdy činila 44 procent průměrného příjmu a cítil se tak diskriminovaný. Ústavní soud mu tehdy dal zapravdu s tím, že je výpočet důchodů protiústavní, protože staví solidaritu nad zásluhovost.

Traumata v dospělosti

Traumatické otřesy, které nás mohou potkat v dospělosti, ať to jsou autonehody, ať je to smrt blízkého člověka atd. O nich ve studiu ČRo Dvojka hovořila terapeutka Ivana Dlouhá.

„Odpustila jsem, ne zapomněla“

Jarmila Nohavičková byla první obětí kulackých procesů, které se u nás podařilo dostat před soud a potrestat odpovědného
komunistu.

Chodítka či berle. Pacienti často nedostanou ty, které předepíše lékař

Třetina pomůcek, ze kterých mohou lékaři vybírat, ve skutečnosti na trhu není P Ministerstvo se chystá udělat mezi zdravotnickými prostředky pořádek

Handicapovaní žáci si užili lyžařský kurz

Také v letošním roce zavítali žáci z opavské Základní školy pro tělesně postižené, jež se nachází v Dostojevského ulici, na lyžařský výcvik.

Hlavně nesedět doma

Měla právě oslavit 18. Narozeniny, když ji lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Ivana se tehdy rázně postavila osudu a řekla si, že i přes to bude žít naplno, jako zdravá žena a dnes může říct, že se jí to podařilo.

K dotacím nevládním organizacím z veřejných rozpočtů a fondů

Před nedávnem vyvolala rozruch zpráva o financování nevládních neziskových organizací v ČR (NNO). Právem? Na to není jednoznačná odpověď. Podle materiálu veřejný sektor v ČR v roce 2016 na tyto organizace vydal necelých 18 mld. Kč.