Daily Archives: 9.3.2018

Když bolest i slyšíme

Proč policejní sirény nebo kousání do jablka vadí jen někomu? Proč naopak téměř všem lidem běhá mráz po zádech při skřípání křídy nebo nehtů na tabuli? Proč slyšíme hůř než naši rodiče? A proč stále přibývá lidí, kteří mají se sluchem problémy? Docent ALEŠ HAHN (70), přední český otorhinolaryngolog (ORL), mluví v rozhovoru pro TÉMA i o skrytém nebezpečí sluchátek ve tvaru pecek a vysvětluje zdánlivý paradox, že bolestivou reakcí na konkrétní zvuky trpí zpravidla lidé, kteří špatně slyší.

Finance už nejsou překážkou pro inkluzi dětí s postižením

Dohady a spekulace kolem inkluze se nejlépe vyvracejí pomocí faktů. Školské odbory, Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání a Nadace OSF si proto zadaly výzkum mezi 507 učiteli a 126 řediteli základních škol v celé republice, aby zjistily, jak po roce vnímají novelu školského zákona o podpoře společného vzdělávání.

Slabozraká spisovatelka: „Píšu, ať lidé víc ví o psech“

Stanislava Krajíčková v Ústí představila svou první a hned úspěšnou knížku Nabu, Nelsí a škola pro superpsy. Inspiraci k napsání psích příběhů načerpala z vlastní zkušenosti. Knihu pojala výchovně, čtenáři se v ní dočtou o výchově vodicích psů.

Člověk se odráží rukama a zároveň musí ovládat puk

Vrchol sportovní kariéry. Tak mluví sledge hokejista Martin Novák o své účasti na letošních paralympijských hrách v Pchjongčchangu. Sportovec, který už několik sezon hájí barvy olomouckých Kohoutů i České republiky, se do Koreje těšil.

Během jízdy mi trasér hlásí, kde je to zledovatělé

Když si Ester Ledecká jela pro druhé zlato, Tadeáš Kříž si přivstal, aby závod stihl. Teď možná pojede na stejném svahu. Je totiž jedním ze čtyřiadvaceti českých sportovců, kteří budou reprezentovat české barvy na paralympijských hrách v Pchjongčchangu.

Maraton s roztroušenou sklerózou letos opět pokořil rekord

Celkem 356 226 korun vybrali organizátoři cvičebního Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se letos konal už posedmé. Zacvičit si a podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou (RS) přišlo více než 3 300 lidí z 33 měst. Pomyslný štafetový kolík si předávali celých 24 hodin v kuse.

Luhačovický Hetmer. Naše medailové želízko na paralympiádě

Slabozraký alpský lyžař před týdnem vyrazil se svým trasérem Máčalou na svou druhou akci pod pěti kruhy. Náš region budou zastupovat i sledge hokejisté Hábl, Palát a Šafránek.

Vyzrajeme na oční vady?

Dle posledních údajů trpí oční vadou více než 60 procent populace. V souvislosti s tím roste popularita nejen refrakční oční chirurgie. Oční medicína má v současnosti k dispozici moderní a bezbolestné metody léčby očních vad či očních onemocnění.