Daily Archives: 23.3.2018

Žádáme o příspěvek na auto pro maminku, která ale nemá řidičák. Může manžel žádat o auto na sebe?

Dotaz:
Rádi bychom Vás poprosili o radu. Chceme žádat o příspěvek na auto pro naši maminku, která je ZTP/P (po psychické stránce) a není tedy ani držitelka řidičského průkazu. Při vyzvednutí formuláře nám bylo řečeno, že žádost bude vypsaná na maminku, ale doma jsme si uvědomili, že maminka má kvůli zdr. stavu odebraný řidičák. My s manželem jsme její průvodci, maminku máme v plném opatrování a bydlí s námi ve společné domácnosti – trvalé bydliště. Může tedy manžel žádat auto na sebe? Už i kvůli pojistce.

Studenti vyrobili pro nevidomou paní sudoku

Neobvyklou zakázku obdrželi budoucí truhláři ze SOŠ a SOU stavební v Kolíně. Jiřina Rysová se na ředitele školy obrátila s tím, jestli by ji nepomohli vyrobit dřevěné sudoku pro maminku, která téměř ztratila zrak v důsledku degenerativního onemocnění sítnice, jímž bohužel trpí i bratr paní Rysové. Právě on vytvořil nákres ke hře.

Lidé se zdravotním postižením se už ve Znojmě dostanou do objektu občanské vybavenosti

Objekt občanské vybavenosti ve Znojmě, v němž jsou například i lékařské ordinace, je opět bezpečně přístupný i lidem se zdravotním postižením. Znojemský stavební úřad po upozornění zástupce ombudsmanky přiměl vlastníka, aby zajistil bezbariérovost budovy.

Lidí s tuberkulózou mírně ubylo

Tuberkulózou v České republice loni onemocnělo 471 lidí, z toho 6 dětí. 23 pacientů nemoci podlehlo. Drtivě převládají muži, 31 % nemocných jsou cizinci. Nejvíce cizinců s TBC lékaři objevili v Plzeňském kraji. Obvykle si přitom drží prvenství v zastoupení cizinců s tuberkulózou Praha. Největší skok směrem nahoru zaznamenali v Jihomoravském kraji, a to o 19 na 66 pacientů.

Speciální mapa pomůže vozíčkářům i maminkám s kočárky

V roce 2012 vypracovali v Třeboni mapu, na které lidé se zhoršenou pohyblivostí najdou informace o tom, jak je které místo ve městě přístupné či nikoli. Letos se mapa dočkala aktualizace.

Knihou chce pomoci dětem s rozštěpem obličeje

Rozštěp obličeje je vrozená vada, kterou si mnozí její nositelé uvědomí ve chvíli, kdy se jim lidé při rozhovoru nedívají do očí. Autorka knihy Návrat z minulosti Martina Kolísková, která žije v Prosenicích na Přerovsku, chce tajuplným fantasy příběhem bourat zažitá tabu a ukázat dětem v tom nejcitlivějším věku, že mohou žít s rozštěpem stejně, jako jejich vrstevníci.