Daily Archives: 16.5.2018

Odborným konzultacím bude patřit páteční dopoledne

Možnost dalšího setkání připravilo zájemcům Centrum pro zdravotně postižené Kraje Vysočina tentokrát v Humpolci. V pátek 18. května se zde totiž uskuteční konzultační den pro osoby se zdravotním postižením a seniory.

Nevidomí a slabozrací se sešli se zpěvákem Radkem Žaludem

Sednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) v Prachaticích a ve Vimperku nabízí slabozrakým a nevidomým příležitosti. Jednou z nich bylo i setkání 26. dubna v Komunitním centru na Zlaté stezce v Prachaticích se zpěvákem Radkem Žaludem.

Pacovští se vžili do role nevidomých

Pacovští gymnazisté, studenti Virtuální Univerzity třetího věku (vU3V) a ostatní zájemci z řad veřejnosti si vyzkoušeli, jaké je to být nevidomý. V úterý 15. května se totiž v Pacově uskutečnil zážitkový seminář Potmě, v rámci kterého si návštěvníci akce vyzkoušeli alespoň z části život bez zraku.

Vozíčkář z Přerova si stěžuje: Nechtějí mě pustit na bazén

Šestapadesátiletý Josef Macík z Přerova je na invalidním vozíku od sedmatřiceti let, kdy prodělal mozkovou mrtvici. Díky pohybu ve vodě se cítí mnohem lépe.

Implantát umožňuje dětem dohnat ostatní, říká lékař

Kochleární implantát je neuroprotéza napojená přímo na vnitřní ucho, která pomáhá mnoha neslyšícím. Česko však v počtu pacientů s tímto implantátem zaostává za západní Evropou, říká profesor Jan Plzák, přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Proti zákeřnému pneumokoku se lze chránit očkováním

Těžký zápal plic, zánět mozkových blan, otrava krve, akutní zánět středního ucha, záněty vedlejších nosních dutin. To jsou jen některá onemocnění dětí i dospělých, která může mít na svědomí bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok. V roce 2017 bylo zjištěno 444 případů invazivního pneumokokového onemocnění (IPO), z toho 79 pacientů infekci podlehlo. K nejvíce ohroženým skupinám patří děti pod 5 let věku, senioři nad 65 let a osoby s oslabeným imunitním systémem.