Archiv: Červenec 2018

Kačenka je maminčin velký zázrak. Narodila se navzdory chemoterapii

Její maminku Pavlínu teď čeká další léčba.

STOUPA CUP VYNESL DĚTEM PŮL MILIONU

Dobročinný hokejbalový turnaj Stoupa cup, který se ve Vsetíně už dvanáct let pořádá jako Memoriál Ondřeje Vaculíka, vynesl letos díky benefici nazvané Nikdy to nevzdávej téměř půl milionu korun.

‚České konopí je dostupné asi jako rolexky’. Pacientský spolek si stěžuje ministerstvu

Od konce června je v Česku po dlouhém čekání dostupné tuzemské konopí pro lékařské účely. Pacienti jsou ovšem zklamaní – ani tentokrát na něj nemají šanci z finančních důvodů dosáhnout. Paradoxně je ještě dražší než konopí dovezené z Kanady. Pacientská organizace Kopac se proto rozhodla poslat otevřený dopis se stížností ministerstvu zdravotnictví i dalším orgánům zodpovědným za konopnou politiku.

Speciálně navržené kuchyně pomáhají při tréninku sebeobsluhy slabozrakých

Design není jen otázkou estetiky, dobrý design v sobě spojuje také funkci a ergonomii. V některém z případů ale může jít estetika téměř stranou a funkce je na prvním místě. Tak tomu bylo i při řešení kuchyní pro slabozraké a nevidomé, které najdeme v několika centrech v ČR. Jsou to speciální cvičné sestavy, které mají už ve čtyřech pobočkách Tyfloservisu (organizace poskytující sociální služby). Jejich autorkou je designérka Veronika Loušová, jež je mimo jiné také zakladatelkou organizace Czechdesign.

Vedra výrazně zatěžují mozek, lidé pomaleji přemýšlejí a jsou agresivnější

Letošní dlouhodobá vedra našemu organismu příliš nesvědčí. Trápí nejen kardiaky či lidi s hypertenzí, ale v podstatě úplně všechny. Extrémní horka jsou navíc neobvyklou zátěží i pro lidský mozek. Za ideální teplotu zevního prostředí pro člověka, který touží po relaxaci v plavkách, je považována hodnota 28 stupňů Celsia, pro lehce pracujícího 25 stupňů a při fyzickém zatížení vytrvalostního charakteru okolo 15 stupňů Celsia. Vyšší teploty mohou přispět k projevům násilí, agrese a stresu.

Ministryní práce a sociálních věcí se stala Jana Maláčová

Dnes 30. července 2018 byla do své funkce uvedena ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Po jmenování prezidentem republiky ji na rezort doprovodil předseda vlády Andrej Babiš.

Platí mi na Slovensku v dopravních prostředcích sleva s průkazem ZTP?

Dotaz:
Mám ZTP průkaz. Platí mi na Slovensku taky sleva na jízdné? (Autobus, nebo vlak?)

Mám ID 2. stupně. Mohu mít nárok na průkaz ZTP?

Dotaz:
Mám invalidní důchod 2. stupně bez dalšího posouzení doživotně. Je mi 60 let. Mám nárok na ZTP?

FYZIOporadna: Jak se vyhnout dětské skolióze? Pomůže správná aktovka i míč místo židle

Diagnózu vadného držení těla má podle fyzioterapeutů třetina předškolních dětí. Drobné neduhy nejsou při správném životním stylu trvalé a během dospívání mizí. Kvůli dlouhému sezení ve škole, nedostatku pohybu i přetíženým aktovkám však přibývá dětí se skoliózou.

Manželka vyžaduje mou nepřetržitou péči. Existuje nějaká forma podpory?

Dotaz:
Manželka (76let, ve star.důchodě) je nemocná a nechodící. Vyžaduje nepřetržitou péči. (Léčí se s rakovinou kostí a současně čeká na endoprotézu kyčelního kloubu, která z důvodů rakoviny kostí nemůže být provedena. Pohyb po bytě i návštěvy lékařů obstaráváme na inv.vozíku z půjčovny (540Kč/měs). Já, manžel (79) jsem také v důchodu. Bydlíme společně a o manželku se nepřetržitě starám. Zajímalo by nás, zda existuje nějaká forma jakékoli podpory?