Daily Archives: 2.8.2018

Tělesně postižení se prošli korunami stromů

Členové organizace Svazu tělesně postižených z Tachovska se nenudí. Za posledního půl roku procestovali téměř celou Českou republiku, vydali se ale i za její hranice.

Charitativní běh Telčí pomůže hospici koupit vůz

O nadcházející neděli se bude v Telči konat už druhý ročník benefiční akce s názvem Běh městem šťastných lásek. I letos bude výtěžek použit na koupi auta.

Pacienti s cévní mozkovou příhodou získají časnější pomoc v Nemocnici Nový Jičín

Následkem cévní mozkové příhody umírá v průměru třicet Čechů denně. Dalších 30 tisíc pacientů je pak každoročně v souvislosti s tímto náhlým postižením určité oblasti mozku hospitalizováno. Lidé z Novojičínska naštěstí mohou být klidní. Odbornou péči jim nově nabídne i Nemocnice Nový Jičín.

Tělo malého Tomáše spotřebuje o 40 procent více živin

S cystickou fibrózou se pětiletý Tomášek z Třebíče potýká od narození. Naděje na vyléčení zatím není, léčba je pouze podpůrná. „Tomáškova nemoc postihuje především dýchací cesty, plíce a trávicí soustavu. Trápí ho časté infekce a několikrát do roka mu lékaři musí předepsat antibiotika. Bakterie, které se vyskytují ve stojaté vodě, domácích odpadech nebo mokré hlíně jsou pro něj nebezpečné,“ popisuje maminka Markéta.

Fotbalista Málek jede na šampionát neslyšících. Přání? Vítězný pokřik

Když se něco nepovede anebo bude dirigovat své spoluhráče, asi v transu začne hulákat jako vždycky na fotbale. Jen tentokrát ho nikdo neuslyší. Ústečan Petr Málek odlétá na mistrovství Evropy neslyšících fotbalistů do 21 let.

Cyklistického závodu, který spojuje zdravé a handicapované, se účastní i jezdci z Ostravy

Další ročník cyklistického non-stop závodu Metrostav Handy Cyklo Maraton 2018, který propojuje zdravé a handicapované jedince, odstartoval v úterý 31. července po poledni v Praze. Více než čtyřicet týmů se vydalo na 2222 tisíc kilometrů, které družstva ujedou za 111 hodin.

Já slyším! První kochleární implantát, který spustil revoluci, dostal před 40 lety Australan

Před 40 lety, 1. srpna 1978, došlo k jednomu ze stěžejních průlomů v medicíně. Australan Rod Saunders obdržel jako první člověk na světě kochleární implantát, tedy sluchovou neuroprotézu, kterou vyvinul australský vědec a lékař Graeme Clark (*1935). Nyní používá nějakou kochleární neuroprotézu celosvětově až půl miliónu lidí. V ČR se implantace poprvé uskutečnila v roce 1987, pravidelně se provádějí od roku 1993.

Olomouc: Renovace haptických modelů

V letošním roce v rámci činností odstraňování bariér a v rámci projektu „Vytváření bezbariérového prostředí pro osoby se zrakovým postižením na území města Olomouce a renovace haptických modelů“ se postupně renovují dřevěné haptické modely, které byly pořízeny v letech 2001 a 2002 v rámci zpřístupnění olomouckých památek zrakově postiženým.

Třeboň se pyšní novým workoutovým hřištěm

Hendikepovaní sportovci a nejlepší čeští streetworkouteři zahájili v pátek 27. 7. provoz workoutového hřiště v Třeboni na městské pláži u rybníka Svět.

Opravy ulice na Žižkově uvěznily handicapovanou ženu v bytě

Postižená žena se nemůže dostat na pravidelné kontroly u lékaře. Její elektrický vozík neprojede po rozkopané ulici.