Daily Archives: 8.8.2018

Díky unikátní operaci muži dorostou chybějící centimetry stehenní kosti

Kulhání, těžké chronické bolesti a nakonec i problémy s páteří. Takové vyhlídky měl muž, který při autonehodě utrpěl mimo jiné tříštivou zlomeninu stehenní kosti. Muž se sice uzdravil, ale jeho levá noha byla kvůli velkému poranění kosti i po zahojení o 3,5 centimetru kratší než pravá. Lékaři Fakultní nemocnice v Brně proto přistoupili k unikátní operaci, díky níž končetina poporoste za měsíc právě o 35 milimetrů.

Invalidní vozíky zůstávaly odstavené u zastávky, nemocnice je zpoplatní

Karlovarská krajská nemocnice končí s neomezeným bezplatným půjčováním invalidních vozíků. Pacienti je totiž kradli nebo nechávali odstavené u autobusové zastávky. Od srpna proto nemocnice vozíky půjčuje jen na osm hodin, přičemž první čtyři hodiny jsou zdarma a každá další započatá půlhodina vyjde na sto korun.

Nemocná psychika: Místo manžela nastrčili mimozemšťana

Capgrasův fenomén je soubor příznaků, který vede k chybnému – v lepším případě zkreslenému – vnímání reálného světa. Je známkou duševního onemocnění. Nemocný nejčastěji tvrdí, že jeho blízký člověk se stal někým jiným, byl nahrazen dvojníkem.

Tamtam pomáhá neslyšícím

Rodiny se sluchově postiženými dětmi se mají na koho obrátit.

Plavci před ME ladí formu na severu Čech

Ústecký handicapovaný plavec Miroslav Smrčka a držitel světového rekordu Arnošt Petráček opět společně trénovali před odletem na ME handicapovaných plavců v Dublinu.

Na benzínkách u dálnice D8 mají automatizované defibrilátory

Automatizované externí defibrilátory (AED) jsou od úterý 7. srpna nově umístěny na čerpacích stanicích u dálničního tahu D8 u Varvažova a to v obou směrech.

Klíšťovou encefalitidu lze zprvu zaměnit s běžnou letní virózou

Letní čas vybízí k výletům a aktivním pobytům v přírodě, to s sebou ale nese i jistá nebezpečí. Jedním z nich je nakažení klíšťovou encefalitidou. Přestože nákaza může proběhnout zcela bez příznaků, případně pouze jako letní viróza, u řady pacientů dochází i k obávanému zánětu mozkových blan, mozku či míchy s četnými komplikacemi. Proto se nevyplácí případná rizika podceňovat.

Aplikace pomáhá záchranářům na Hradecku, rozšíří se i do dalších krajů

Speciální mobilní aplikace se za dva roky fungování podílela na více než dvou stech zdravotnických zásazích v Královéhradeckém kraji. O2 SOS automaticky oslovuje proškolené dobrovolníky a zajišťuje tak první pomoc při srdeční zástavě ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby. Nyní bude pomáhat i v jiných krajích.

Takřka 1000 Čechů už zná svůj plicní věk. První výsledky měření ukazují potíže u 20 % lidí

Přibližně 20 % lidí, kteří přišli do vybraných lékáren zkontrolovat stav svých plic, zjistilo, že jim nefungují správně. Lékárníci u nich za pomoci speciálního měřicího přístroje objevili určitou míru obstrukce. Ta se při měření projevuje tak, že člověk nedokáže vydechnout plyny z plic tak rychle, jak by měl. Znamená to, že člověk může trpět například chronickou obstrukční plicní nemocí nebo průduškovým astmatem. Návštěvníky s plicní obstrukcí posílají lékárníci k lékařům.

Rehabilitace – bezprostředně po úrazu je dvakrát účinnější. Ročně ji využijí přes dva miliony Čechů

Rehabilitaci lidé buď podceňují, anebo se k ní dostanou až týdny po úrazu. Včasná pomoc odborníka přitom dokáže zkrátit rekonvalescenci v některých případech i víc než o polovinu, zabránit operaci, předejít trvalým následkům zranění nebo dlouhodobě zbavit pacienta chronické bolesti.