Daily Archives: 4.10.2018

Osteoporóza: počet nemocných roste, léčených je jen desetina z nich

Až milion Čechů trpí řídnutím kostí. Osteoporóza postihuje dokonce každou třetí ženu a pátého muže starší 50 let. Zásadní vliv na rozvoj osteoporózy v pozdějším věku má přitom už chování v dětství. Rizika zákeřné nemoci připomíná 20. říjen – Světový den osteoporózy.

Každým obrazem se učím něco nového, říká malíř s tykadélkem na čele

Pro výtvarníky je to přirozená věc. Vzít do ruky štětec a zachytit detail krajiny nebo třeba namalovat portrét. Sedmadvacetiletý Jaroslav Čermák, který je kvůli kombinovanému typu postižení upoután na invalidní vozík, maluje obrazy s pomocí štětce, upevněného na tykadle na čele. Se svými obrazy uspěl i v celostátní soutěži Nad oblaky pro talentované lidi s postižením.

Mladá žena se potýká s narkolepsií, usíná i patnáctkrát denně

Holanďanka Annabelle Huttová (22) má narkolepsii. Nemoc, kvůli které usne kdykoli a kdekoli, a bohužel svůj spánek nemůže nijak regulovat. Usíná v práci i během rande. Kvůli onemocnění dlouhou dobu nemohla najít partnera.

Postiženým dětem může pomoci fond

Ozdravné pobyty, rehabilitace či kompenzační pomůcky. Na to vše si musejí rodiče postižených dětí doplácet ze svého.

Senior roku je z Prachatic

Cenu Senior roku každoročně vyhlašuje projekt SenSen (Senzační senioři) Nadace Charty 77. Cílem je upozornit na výjimečné osobnosti z řad seniorů, ocenit jejich aktivní činnost, obětavost pro druhé i práci v komunitní oblasti. V šestém ročníku Ceny Senior roku se sešlo celkem 73 nominací.

Domácí násilí zažívají v Česku tisíce dětí, pomoc chodí pozdě

Pětiletý Daniel byl ve své rodině pravidelným svědkem domácího násilí. Po jednom zvlášť ošklivém incidentu se začal znovu pomočovat, byl nesoustředěný, napadal své vrstevníky. Zasáhla až jeho učitelka v mateřské školce, která doporučila matce vyhledat odbornou pomoc. Nakonec se matka i se synem odstěhovala od otce do nového bytu.

Jak předcházet Alzheimerovi? Pohodou. Chrání postižené části mozku s pamětí

Jak vyléčit Alzheimerovu chorobu vědci neví. Zjistili však, jak jí předcházet: duševní pohodou. Ta totiž chrání mozkové buňky, uvedli odborníci Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny.