Daily Archives: 11.10.2018

Zoo čeká TýDen bílé hole

Lze vnímat přírodu při absenci zraku? Tak právě to budou mít v následujícím týdnu možnost vyzkoušet návštěvníci děčínské zoo.

Revmatoidní artritida. Boj proti imunitě i se systémem

Bolesti a otoky kloubů rukou, ranní ztuhlost kloubů. To je dennodenní chléb asi procenta Čechů. Podle VZP se počet pacientů s revmatoidní artritidou navíc za posledních pět let zvýšil zhruba o deset procent. Proč nemoc vlastně vzniká, není jasné. Jasné ale je, že až polovinu nemocných připraví o zaměstnání a že boj imunitního systému s klouby může skončit trvalou invaliditou.

Nevidomých přibývá – na ztrátu zraku se nemohou připravit

Ztrátou zraku jsou v České republice ohroženy tisíce lidí, a to kvůli nemocem, které i přes pokroky v medicíně zatím nelze vyléčit. Oproti minulosti je velkým problémem, že velká část lidí se slepotou ztrácí i přístup k počítači, na který byli celý život zvyklí. Přestože řada pacientů o tom, že v brzké době přestane vidět, ví, nemůže se předem připravit. Například na to, jak bude dále platit svoje účty online či komunikovat prostřednictvím internetu. Velká část zrakově postižených lidí je odkázána na pomoc příbuzných a známých. Na stav upozorňuje Nadační fond FriendlyVox.