Archiv: Listopad 2018

Plicní lékaři hledají 300 000 lidí s CHOPN. Pomůže jim screening

„Hledá se 300 000“, takto by zněl titulek pomyslného inzerátu plicních lékařů, kteří se snaží najít ty, jež mají závažnou plicní nemoc a neví o tom. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v ČR ročně „zabije“ 3 500 lidí, fatálním následkům choroby se lze přitom vyhnout včasným zahájením léčby a změnou životních návyků. V počátečních stadiích ji však lidé zaměňují za astma, nebo její projevy ignorují. Od letošního října startuje dvouletý pilotní screeningový program, který pomůže odhalit nemoc včas. Plicní lékaři jej představují v rámci Světového dne CHOPN, jenž letos připadá na 21. listopadu.

Jak rozpoznat počínající mozkovou mrtvici?

Mrtvice, „mozkový infarkt“ nebo anglicky „stroke“ je jedno z nejzávažnějších onemocnění v zemích západní civilizace. V České republice je druhou nejčastější příčinou smrti. Každý rok skončí v tuzemských nemocnicích s touto diagnózou téměř 60 000 lidí a ne všichni mají takové štěstí jako Jan Dohnálek, že se po měsících léčení a letech rehabilitace (délka pracovní neschopnosti u nemocného s CMP činí průměrně 153 dnů!) zase vrátí do normálního života.

Senioři završili semestrální kurz věnovaný geriatrii a gerontologii

Před čtrnácti dny začal semestrální kurz s názvem Geriatrie a gerontologie prvními dvěma přednáškami pro seniory, organizovanými ve VU3V (virtuální univerzita třetího věku) při Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity.

‚Větší potupu jsem nezažil.‘ Vozíčkáře nepustili do Národního muzea, podle instituce kvůli bezpečnosti

Přibližně hodinu měl čekat v táhnoucí se frontě, aby se podíval do nově zrekonstruovaného Národního muzea. Historickou budovu v horní části Václavského náměstí v Praze si ale přesto neprohlédl, ačkoliv na něj přišla řada. Vozíčkáře Milana Laštůvku údajně chvíli po vstupu vykázala ochranka. Podle instituce se tak stalo z důvodu bezpečnosti, protože objekt zatím nemá zkolaudovanou bezbariérovou cestu.

Pomáhat druhým JE I DÁREK PRO MNE

Když byl Ivo Vondrák zvolen v říjnu 2017 poslancem Parlamentu České republiky, rozhodl se, že vzhledem k souběžným funkcím poslance a hejtmana Moravskoslezského kraje věnuje každý měsíc finanční příspěvek ve výši 30 000 korun ze svého poslaneckého platu na charitativní účely. V listopadu podpoří částkou 10 000 korun úhradu elektrického vozíčku Přemysla Ulmana a částka 20 000 korun poputuje k Anně Juroškové na rehabilitace SENZA ERGO.

ADRA vede dobrovolnické programy i v Kroměříži

Dobrovolnické centrum ADRA nově vede od října dobrovolnické programy i v Kroměříži. Zařadilo se tak mezi města, která nabízí možnost dobrovolnické služby v partnerských zařízeních, jako jsou domovy pro seniory či domovy pro osoby se zdravotním postižením.

Komplikace. Nevidomým hrozí kvůli EET ukončení živnosti

Namísto vlastní živnosti prázdné ruce a cesta na pracovní úřad pro sociální dávky. Tak může od Nového roku skončit řada handicapovaných podnikatelů, například nevidomých nebo hluchoslepých, kteří si budou muset pořídit pokladnu pro EET. Tu ovšem kvůli svému handicapu nedokážou obsluhovat.

I mentálně postižení mohou pracovat, díky Hátě

S Hátou do práce. To je projekt, který úspěšně pokračuje v Ledči nad Sázavou. „Díky němu se nám podařilo 21 nějak znevýhodněným osobám nastoupit na pracovní trh,“ informuje za společnost Háta z Ledče Štěpánka Vrbová.

Před proleženinami varuje preventivní akce Nemocnice Prostějov

Zhoršenou kvalitu života nebo dokonce i ohrožení na životě mohou mít za následek takzvané dekubity, které postihují především částečně či zcela imobilní osoby. Nemocnice Prostějov se proto zaměřuje na osvětu a v rámci Světového dne Stop dekubitům připravila na čtvrtek 15. listopadu preventivní akci.

Do nového centra pro nevidomé v Ostravě se dostanou i vozíčkáři

Lidem z Moravskoslezského kraje, kterým slábne zrak, nebo oslepnou, pomáhají od roku 1991 odborníci krajského ambulantního střediska Tyfloservisu. Buď jezdí za nimi domů, nebo je zvou do svého centra v Ostravě. To se nyní přestěhovalo na Prokešovo náměstí číslo 5, kam se dostanou i vozíčkáři.