Daily Archives: 6.11.2018

Dva tisíce nemocných u nás každý rok čekají na transplantaci orgánů

Transplantace orgánů je pro dva tisíce lidí z České republiky jedinou nadějí na záchranu či výrazné zkvalitnění života. Nejčastěji se jedná o transplantaci ledvin a jater, dále pak o transplantaci srdce, slinivky břišní, plic nebo tenkého střeva. Velkou část naděje dávají těmto lidem především zemřelí dárci. Těch bývá například v IKEM ročně okolo dvou set. Každý z nich může pomoci až devíti dalším nemocným.

Jak zachraňovat? Především bezpečně

Co je nejdůležitější hned po příjezdu na místo dopravní nehody, při níž řidič utrpěl vážný úraz? Zastavit masivní krvácení? Nebo se pustit do oživování, pokud se zdá, že zraněný nedýchá? Ani jedno, ani druhé: prvním krokem je zastavit provoz.

Kalendář ukazuje byty dvanácti umělců

Charitativní projekt přispěje na dopravu postižených do škol a dílen.

Škola připravila na život s postižením celkem 187 dětí

Speciální základní škola ve Václavkově ulici v Mladé Boleslavi slavila letos 20 let. Škola se věnuje žákům s autismem a žákům tělesně i mentálně postiženým již od roku 1998, kdy se zde poprvé otevřelo pět tříd pro celkem třicet dětí s postižením.

Roztroušená skleróza či onemocnění štítné žlázy. Co vše lze vyčíst z očí?

Z očí se dají vyčíst nejen oční choroby, ale lékař z nich někdy určí i mnohá další onemocnění, jimiž člověk trpí. Možná vám tedy může návštěva na očním ušetřit pozdější problémy na úplně jiném oddělení.

Pomáhají postiženým dětem, jsou opora pro rodiče. V Brně slaví Týden rané péče

Už když se dcera narodila, bylo patrné, že je jiná. Měla úplně bílé vlasy, byla citlivá na světlo a procházky venku vždy proplakala, popisují rodiče Nely Binderové. Lékaři jí objevili okulokutánní albinismus. Její rodině stejně jako stovkám dalších dětí se zrakovým postižením pomáhá brněnské Středisko pro ranou péči. Centrum od pondělí spustilo informační kampaň Týden rané péče.

Xindl X a Jananas napsali novou hymnu Světlušky. V klipu si zahrály známé tváře

Xindl X, skupina Jananas a spousta hvězdných hostů rozsvítili svět nevidomých ve videoklipu k singlu ZZZ, který se stal novou písničkou Světlušky, projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu, který už patnáct let pomáhá těžce zrakově postiženým. Píseň vznikla ve spolupráci s britským producentem Jonathanem Owusu – Yianomahem.

FYZIOporadna: erektilní dysfunkce léčí nový typ rázové vlny, 80 procent mužů se trápí zbytečně

Polovina českých mužů má problémy s erekcí a ostych, který jim brání vyhledat odbornou pomoc, potíže stále prohlubuje. Včasná konzultace s lékařem přitom může zahájit úspěšnou, rychlou léčbu, případně podchytit první signály vážnějšího cévního onemocnění.