Daily Archives: 9.11.2018

Mezinárodní den nevidomých: tisícům slepců může vrátit zrak operace

Ve světě žije zhruba 1,3 miliardy lidí se zrakovým postižením. Vyplývá to z nedávno zveřejněného dokumentu Světové zdravotnické organizace. Zhruba 826 milionů lidí má nějakou formu vady vidění na blízko, 188 milionů lidí trpí mírnou krátkozrakostí, 217 milionů střední až těžkou krátkozrakostí a 36 milionů lidí je nevidomých. Právě jim je věnovaný Mezinárodní den nevidomých, který připadá na 13. listopadu.

Kalendář pomůže nevidomým

Dvanáct snímků lidí se zrakovým postižením z celého kraje je k vidění v muzeu do 2. prosince.

Nedoslýchavé v Brně poveze tramvaj s indukční smyčkou. Díky ní uslyší hlášení

Uslyší v tramvaji. V pátek se nedoslýchaví Brňané dočkají užitečné pomoci. Dopravní podnik vyšle na koleje tramvaj vybavenou indukční smyčkou, která umožní nedoslýchavým cestujícím zaznamenat hlášení zastávek či pokyny řidiče.

Dětí s cukrovkou přibývá. Počet nemocných se za 20 let ztrojnásobil

Cukrovka neboli diabetes je nebezpečnou civilizační chorobou. Postihuje přibližně každého desátého člověka a je tak nejčastějším chronickým onemocněním u nás. Navíc se i počet dětských pacientů u nás za posledních 20 let více než ztrojnásobil. Vyskytne se totiž zhruba u každého pětistého českého dítěte. A příčinou může být překvapivě i přílišná čistota.

Informace o nemocech seniorů nabídnou dveře nebo lednice

Kód ICE, mající označovat důležité kontakty pro případ ohrožení, získal poněkud špatnou pověst. K používání zkratky anglických slov In Case of Emergency u kontaktů na rodinné příslušníky v adresáři mobilních telefonů nabádají řetězově přeposílané e-maily, podle nichž by právě podle těchto písmen mohli v případě maléru záchranáři nebo policisté kontaktovat někoho z blízkých vlastníka telefonu. Obě složky to ovšem označují za nesmysl; lidem v nesnázích nikdo mobily neprochází.

Cukr v krvi ohrožuje i oční cévy

Cukrovka patří k nemocem, které zpočátku nijak nebolí. Pokud se ale nepodaří ji včas odhalit, může způsobit různé komplikace. Diabetici mají zvýšenou koncentraci glukózy v krvi, která ohrožuje cévy, a to i ty v očích.

Sedmnáctá benefice o snech a přáních

„Každý člověk rád sní a má svá přání, a tak jsme i my chtěli ukázat, že naši klienti mají tuto odvahu. Sesbírali jsme jejich sny a přání a v sobotním pořadu některé z nich ožijí,“ uvádí nás do děje sobotní benefiční akce ředitelka sdružení Apropo Jitka Králová.

Opět nastal čas dobrých skutků

Ti, kteří nestihli ještě letos svou roční dávku dobrých skutků, mají stále šanci. Rodinné a komunitní centrum Domeček Mariánské Lázně všem takovým dává šanci to napravit a zahrát si tak trochu na Ježíška. Centrum totiž už potřetí organizuje dobročinnou akci s názvem Dobrostánek aneb kreativní rukou k úsměvu.

Kreativ a Život bez bariér na ostravské Černé louce

Tvůrčí a kreativní lidé z celé republiky se pravidelně na podzim sjíždějí do Ostravy na výstavu Kreativ. Letošní ročník se uskuteční ve dnech 9. až 11. listopadu 2018 na výstavišti Černá louka v Moravské Ostravě. Ve stejný čas a na stejném místě bude též probíhat 7. ročník výstavy Život bez bariér.

Návštěvníci žďárského zámku si vyzkouší prohlídky se šátkem přes oči

S tím, jak vnímají svět nevidomí a jaké to je, když se člověk musí spolehnout jen na jinou osobu a své ostatní smysly, si budou moci vyzkoušet návštěvníci Muzea nové generace ve žďárském zámku při unikátních prohlídkách.