Daily Archives: 14.11.2018

Plicní lékaři hledají 300 000 lidí s CHOPN. Pomůže jim screening

„Hledá se 300 000“, takto by zněl titulek pomyslného inzerátu plicních lékařů, kteří se snaží najít ty, jež mají závažnou plicní nemoc a neví o tom. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v ČR ročně „zabije“ 3 500 lidí, fatálním následkům choroby se lze přitom vyhnout včasným zahájením léčby a změnou životních návyků. V počátečních stadiích ji však lidé zaměňují za astma, nebo její projevy ignorují. Od letošního října startuje dvouletý pilotní screeningový program, který pomůže odhalit nemoc včas. Plicní lékaři jej představují v rámci Světového dne CHOPN, jenž letos připadá na 21. listopadu.

Jak rozpoznat počínající mozkovou mrtvici?

Mrtvice, „mozkový infarkt“ nebo anglicky „stroke“ je jedno z nejzávažnějších onemocnění v zemích západní civilizace. V České republice je druhou nejčastější příčinou smrti. Každý rok skončí v tuzemských nemocnicích s touto diagnózou téměř 60 000 lidí a ne všichni mají takové štěstí jako Jan Dohnálek, že se po měsících léčení a letech rehabilitace (délka pracovní neschopnosti u nemocného s CMP činí průměrně 153 dnů!) zase vrátí do normálního života.

Senioři završili semestrální kurz věnovaný geriatrii a gerontologii

Před čtrnácti dny začal semestrální kurz s názvem Geriatrie a gerontologie prvními dvěma přednáškami pro seniory, organizovanými ve VU3V (virtuální univerzita třetího věku) při Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity.

‚Větší potupu jsem nezažil.‘ Vozíčkáře nepustili do Národního muzea, podle instituce kvůli bezpečnosti

Přibližně hodinu měl čekat v táhnoucí se frontě, aby se podíval do nově zrekonstruovaného Národního muzea. Historickou budovu v horní části Václavského náměstí v Praze si ale přesto neprohlédl, ačkoliv na něj přišla řada. Vozíčkáře Milana Laštůvku údajně chvíli po vstupu vykázala ochranka. Podle instituce se tak stalo z důvodu bezpečnosti, protože objekt zatím nemá zkolaudovanou bezbariérovou cestu.