Daily Archives: 19.11.2018

Česká televize: Díky speciálu ke Dni neslyšících získaly Zprávičky evropskou cenu

Pořad Zprávičky ČT 😀 uspěl v soutěži evropských veřejnoprávních televizí. Speciální vydání ke Dni neslyšících získalo bronz na každoroční výroční konferenci Youth News Exchange (YNE), která se zabývá zpravodajstvím pro děti.

Světluška o víkendu svítila na Ostrově

Dechová hudba Vysočinka z Humpolce s kapelníkem Tomášem Vodrážkou zakončila seriál koncertů pro nadační fond Českého rozhlasu na pomoc dětem i dospělým s těžkým zdravotním postižením. Světluška je dlouhodobý projekt založený v roce 2003 na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla.

Handicapované děti se učí tančit

Každý čtvrtek večer se v Mozaice na Kaňku scházejí handicapované děti, jejich rodiče a další příznivci tance. Konají se tam totiž unikátní taneční lekce, které jinde nemají obdoby.

Leoš Mareš je Ježíškovo vnouče, daroval nový elektrický vozík

Přirozený a energický sympaťák, který ani po show, která trvala do časných ranních hodin, nemá problém přijet do Domova pro seniory v Horní Suché a s místními dámami tam při sobotě rozjet malé rozverné dopolední „mecheche“. Leoš Mareš se stal jedním z Ježíškových vnoučat. Do Horní Suché přijel za paní Zdeňkou Bagierovou, které pod stromeček nadělil nový elektrický invalidní vozík.

Návštěvníci absolvovali prohlídky se šátky na očích

Skutečně netradiční zážitek mají za sebou lidé, kteří v sobotu 17. listopadu zavítali do muzea v zámku ve Žďáře nad Sázavou. Na chvíli totiž mohli nahlédnout do pocitů nevidomých. V rámci akce s názvem Muzeum na dosah se vydali na běžnou prohlídku, ovšem tentokrát s očima zavázanýma šátkem.

Ztráta zraku vede k sociální izolovanosti

Prevence je v oftalmologii nezbytná, říká docent Petr Souček, přední český odborník na onemocnění oční sítnice z Centra klinické oftalmologie v Praze 7. Každý z nás by si měl udělat čas na pravidelné kontroly, zejména z toho důvodu, že zanedbání některých chorob tzv. makuly (žluté skvrny) může být později neřešitelné. Pacientům bez dostatečného povědomí tak hrozí vážné poškození zraku, v krajním případě dokonce i jeho úplná ztráta.