Daily Archives: 9.1.2019

Sbírka vynesla přes sedmadvacet tisíc korun

Ještě nikdy nedostala maminka postižené devítileté holčičky Terezky Bartošové příspěvek z nějaké dobročinné sbírky. Až v pondělí večer, kdy štamgasti hospody U Štěpána spočítali peníze, které vynesla dobročinná novoroční gulášová polévka.

Síť psychiatrů bude hustší. Vznikne dalších 15 center

Ministerstvo zdravotnictví vybralo nových 15 center duševního zdraví. O psychiatrické pacienty se tam budou starat týmy složené z lékařů, terapeutů i sociálních pracovníků. Dochá-zet budou k lidem i domů.

Orchestr Ježkovy stopy a Jan Smigmator zahrají a zazpívají pro Leontinku

Rytmy swingu a ohlédnutí za časy první republiky slibuje benefiční koncert pro Nadaci Leontinka, který se uskuteční v úterý 15. ledna v divadle Le Royal. Orchestr Ježkovy stopy a Jan Smigmator vystoupí společně s nevidomými a slabozrakými hudebníky.

V Brně vystavují nový slabikář, z nějž se slepí sami naučí Braillovo písmo

V pouhých třech letech oslepl, v šestnácti pak Louis Braille vytvořil písmo pro nevidomé, čímž umožnil vzdělávání zrakově postižených po celém světě. Technické muzeum v Brně slaví 210. výročí narození francouzského tvůrce šestibodového písma výstavou.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá revizi dávek, výsledky mají být do několika měsíců

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá revizi systému sociálních dávek. Výsledky by měly být do několika měsíců. Novinářům to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní by se s vyhodnocením podpor a příspěvků měly ale současně posoudit a optimalizovat i daňové slevy.

Kraj postaví nové domovy pro seniory, investuje do Barevných domků

Krajský úřad Královéhradeckého kraje v úterý oznámil, že investuje 2,7 miliardy korun bez DPH do zařízení v sociálních službách pro seniory a zdravotně postižené. Barevné domky Hajnice čeká rozsáhlá modernizace za 146 milionů korun.

Studenti pomáhají s péčí o duševně nemocné a snaží se bořit mýty kolem nich

Pomoct pacientům i psychologům a obohatit vlastní vzdělání. Takové cíle mají studenti psychologie zapojení do Projektu SPOLU, kteří ve volném čase zajišťují program pacientům v psychiatrických nemocnicích. Zároveň chtějí přispět k destigmatizaci duševních onemocnění v Česku, která je podle koordinátorky projektu Markéty Hovorkové stále velkým tématem.

Palackého univerzita radí v Číně, jak učit vozíčkáře

Ještě před třemi lety neměla univerzita v čínském Leshanu jediného studenta s postižením. Nikdo z přednášejících nevěděl, jak s nimi pracovat. Díky Univerzitě Palackého studuje nyní v bezmála dvoumilionovém městě okolo dvou set posluchačů se specifickými potřebami. Odborníci z pedagogické fakulty v Olomouci pomohli Leshan Normal University vybudovat centrum na podporu těchto studentů.

Zdravotně postižení dostanou o 16 Kč více

Od 1. 1. 2019 se zvyšuje vyměřovací základ pro zdravotní pojistné hrazené státem na 7 540 Kč (podle zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění). Deníku invArena to sdělila Mgr. Lucie Krausová z tiskového oddělení VZP.

Canisterapie: léčba psí láskou pomáhá dětem i unaveným dospělým

Rodiče, kteří doma nechtějí domácí mazlíčky, jsou možná sami proti sobě. Zvířata totiž dětem pomáhají v přirozeném motorickém i citovém vývoji, učí je zodpovědnosti a zklidňují hyperaktivní neposedy. Jsou ideálním parťákem dětí s ADHD a stejně blahodárně působí také na psychiku dospělých.