Archiv: Únor 2019

Obce na Novoborsku se spojily, díky fondu bude sociální péče dostupnější

Jako jedni z mála si v Novém Boru už před lety uvědomili, že pokud chtějí mít pro své obyvatele kvalitní sociální služby, musí je koordinovat. Nyní město iniciovalo založení fondu, který díky společnému financování obcí z okolí pomůže rozšířit spektrum poskytovaných sociálních služeb pro rodiny s dětmi, seniory, handicapované, sociálně slabé, lidi se závislostmi a mnohé další. A obce budou čerpat výhody z modelu, který Bor vytvořil.

Havířov: Klienti a pracovníci havířovských sociálních služeb mají k dispozici nová auta

Dvě nová auta mohou nyní využívat sociální služby, které provozuje město Havířov. Vozy pracovníci sociálních služeb využijí na přepravu klientů nebo např. obědů pro klienty. Auta pořídilo město Havířov a spolufinancovalo je z dotace Ministerstva práce a sociálních věcí. Před pár dny je zástupcům havířovských sociálních služeb slavnostně předali k užívání představitelé radnice.

Veřejný ochránce práv: Nespravedlivé rozhodování o příspěvku na motorové vozidlo pro lidi s postižením

Ombudsmanka se opakovaně setkává s případy, kdy lidem se zjevnými těžkými poruchami pohyblivosti není přiznán příspěvek na pořízení motorového vozidla s odůvodněním, že jejich pohybové potíže jsou projevem jiného onemocnění, nikoli přímou vadou pohybového ústrojí. Takový výklad považuje ombudsmanka za příliš restriktivní. Chce jednat s MPSV o změně náhledu na smysl a účel příspěvku na motorové vozidlo.

Vrchol sezony přinesl rekord

Členové 1. Centra zdravotně postižených Jihočeského kraje přivezli domů z Neratovic medaile.

Rakovina, klouby, cukrovka. Co všechno prozradí oko o vašem zdraví

Oko je zdravotní mapou člověka, a pokud v ní lékař umí číst, může pacientovi dokonce zachránit život, řekl pro týdeník Téma primář oční kliniky FN Motol Milan Odehnal. Při běžném vyšetření lze z očí vyčíst třeba první známky cukrovky, infarktu, některých nádorů, roztroušené sklerózy nebo AIDS.

Svoboda (ČSSD): Na sociální služby získal kraj o 30 milionů víc než vloni

Přes 626 milionů korun získal na podporu sociálních služeb od státu pro letošní rok Liberecký kraj.

Primátor ocenil medailemi nejlepší hendikepované sportovce za rok 2018

Český svaz tělesně postižených sportovců (ČSTPS) za podpory hlavního města Prahy ocenil desítku nejhodnotnějších výkonů roku 2018. Mezi oceněnými nechybí medailisté z paralympijských her v Rio de Janeiro včetně jediného zlatého medailisty – plavce Arnošta Petráčka – a bronzového medailisty ze stolního tenisu Jiřího Suchánka. Ocenění předali primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib, který nad slavnostním večerem převzal záštitu, hudebník Ivan Hlas a paralympijský vítěz v pětiboji z Barcelony 1992 Vojtěch Vašíček.

Ministerstvo školství by rádo ulevilo přespolním postiženým

Ministerstvo školství plánuje zrušit tzv. jednodruhovost speciálních škol. Ty totiž mohou za svými zdmi vzdělávat pouze děti jednoho typu postižení. Změna vyhlášky o inkluzi by umožnila, aby třeba škola zaměřená na děti s lehkým mentálním postižením (LMP) mohla otevřít třídu například i pro autisty. Návrh by měl pomoci hlavně některým rodinám na venkově, má však i svá úskalí.

Domov pro seniory v Sedlčanech získal nový vůz

Nový vůz značky Dacia získali k využití pracovníci a klienti Domova Sedlčany. Zařízení, které provozuje domov pro seniory a osoby s chronickým duševním onemocněním, obdrželo svůj první vůz v rámci projektu Sociální automobil. Slavnostní předání vozu se odehrálo ve čtvrtek 21. února za účasti zástupců organizace a poděbradské firmy Kompakt, která tento projekt zaštiťuje.

Francouzské melodie pomohou postiženému Davídkovi

Postiženému ročnímu Davídkovi, který má vlivem těžkého porodu poškozený mozek a epilepsii, půjdou peníze z charitativního koncertu, který na 29. duben připravuje hradecká filharmonie.