Daily Archives: 28.3.2019

Nový laser v Brodě dokáže odstranit každý kámen v močovodu

„Dokážeme vyřešit každý kámen v močovém traktu,“ říká primář urologického oddělení nemocnice Havlíčkův Brod Tomáš Málek k využití nového, moderního laseru. Pořídili jej díky finanční dotaci z IROP.

Lůžek pro lidi s Alzheimerem je málo, vzniknou nová

Každý někdy někam založí peněženku nebo klíče. Pokud však člověk třeba žehličku dá do ledničky nebo hodinky do cukřenky, musí zpozornět. Možná trpí Alzheimerovou chorobou. A to je diagnóza, kterou si nikdo vyslechnout nechce. Onemocnění je nevyléčitelné a přináší zátěž psychickou i finanční – především pro rodinu pacienta.

Fakta o invalidním důchodu: nezíská ho každý a má to i další omezení

Úraz nebo vážná nemoc mohou citelně zasáhnout každého, často s sebou nesou i finanční dopady. Většina lidí si to nepřipouští. Přesto je dobré mít základní znalosti, za jakých podmínek vyplatí stát invalidní důchod. Na nejčastější otázky odpovídá Jana Buraňová, tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

Tenisté na vozíku se znovu sjeli do Karviné. Bylo jich přes čtyřicet

Mezinárodní tenisový turnaj vozíčkářů v tenisové hale STaRS Karviná nabídl už osmý ročník. Pořadatelé jsou znovu nadmíru spokojeni.

Vrozené vady horní končetiny

umela-ruka-roboticka

Jaká je definice? Vrozené vady nebo jinak řečeno vrozené anomálie horní končetiny jsou odchylkami od normálního stavu končetiny přítomné v okamžiku narození. Stupeň postižení může být různý – od malého po značné.

Narodila se bez rukou, ale řídí taxi, aby uživila rodinu

Jednatřicetiletá Janet Brownová se narodila bez rukou. Porodila tři děti a nyní jako matka samoživitelka musí obstarat peníze pro rodinu. Rozhodla se pro jízdu s taxi. „Zákazníci si ani nevšimnou, že je na mě něco divného. Vždy jim to říkám, když dojedeme a jsou překvapení,“ říká.

Kde si mohu zažádat o euroklíč?

Dotaz: Jsem urostomička a mám zájem o pořízení euroklíče.  Poraďte, kde o klíč zažádat. Bydlím v Praha 11.

Klub pacientů s mnohočetným myelomem

Pro nemocné s tímto zhoubným onemocněním je důležité mít prostor, kde by se mohli setkávat a aktivně se zapojovat do své léčby. V klubu je kolem 220 členů s tím, že každoročně se obmění asi 25 až 30 z nich. Kromě pacientů se zapojují i jejich rodiny a blízcí, nebo i zdravotníci. Přínos klubu je o to větší, že mnohočetný myelom je onemocnění, jehož léčba se rychle rozvíjí a na trh přicházejí nové léky. Klub může pomoci se v tomto rozvoji orientovat.