Daily Archives: 21.5.2019

Nebýt mé rodiny, asi bych si sáhl na život.

„Člověk, kterého osud posadí na vozík, mívá zlé myšlenky, ale musí se jít dál,“ říká Petr Oppenauer. Podporu našel ve své rodině i ve sportu.

Renata ztratila zrak, ale ne víru

Se ztrátou zraku se musela před necelými dvěma desítkami let vyrovnat Renata Moravcová z Dobrušky. Nevzdala to však, plete, vaří, peče, ale zakládá i spolky a organizuje výlety a společenské akce pro veřejnost. Je Ženou roku Královéhradeckého kraje za rok 2017 a také nositelkou ocenění Nadace Karla Janečka Laskavec roku 2018.

Jak podat žádost o invalidní důchod a na koho se obrátit

Pokud máte dlouhodobé zdravotní problémy, které vás omezují jak v běžném životě, tak při práci, pak je možná načase začít uvažovat o žádosti o invalidní důchod. Jak takovou žádost podat a na koho se obrátit? Reportáž  Českého rozhlasu.

Mobilní aplikace čte bankovky

Rozeznávání bankovek není nepřekonatelnou překážkou ani pro nevidomé lidi, ale snadné řešení této otázky až dosud neexistovalo. V podstatě se uživatelé museli spolehnout na speciální identifikační pomůcku a poctivost obchodníků. Nyní však mohou využít novou mobilní aplikaci, která rozeznává padesát světových měn. Má anglický název „Cash reader“ – což lze přeložit jako čtečka hotovosti – a jde o dílo českých programátorů. Konkrétně šestatřicetiletého vývojáře Tomáše Jelínka z Brna a jeho kolegů.