Archiv: Červen 2019

Nalít sklenici vody? Až na třetí pokus

Tma, nejistota, tak trochu i strach z neznámého prostředí a jediný pomocník hůlka, kterou před sebou ťukám, abych našla schod a další… Konečně mám schodiště za sebou, jenže jsou tu další překážky, občas se ozve cinknutí hůlky do kovové tyče, plechové tabule. Ten kousek cesty by zdravý člověk prošel za pár sekund, s páskou přes oči to trvá dlouhé minuty.

Na festival Smetanova Litomyšl míří legendární Kavárna POTMĚ

Zatemněný autobus se zrakově postiženou obsluhou zakotví v Litomyšli na sklonku června.

Nemoc ji upoutala na vozík, děti učí dál. Je to nejkrásnější práce, říká

První školní rok v nezvyklé roli má za sebou angličtinářka Jana Weiserová z Olomouce. Učitelka se v září vrátila do práce po mateřské dovolené na kolečkovém křesle. To, že může dál učit, stálo školu velké úsilí a město spoustu peněz, i proto byla na začátku hodně nervózní. Nevěděla totiž, jestli ji nakonec přijmou děti.

AKTIVAČNÍ CENTRUM ZÍSKALO NOVÝ NÁBYTEK

SPLNĚNÝ SEN. Těmito slovy vyjádřili své pocity zaměstnanci Aktivačního centra Jsme tady v Přerově, které se věnuje lidem s kombinovaným typem postižení. Starý nábytek, který dávno dosloužil, totiž nahradí moderní designové kusy společnosti IKEA.

Závod Perníková 24 přispěl 54 tisíc na hendikepované

Téměř 130 závodníků na sedmikilometrovém okruhu pod Kunětickou horou bojovalo při cyklistickém závodě Perníková 24.

Moravskoslezský kraj: Handiccpovaným a maminkám s kočárky bude pomáhat Euroklíčenka

Euroklíčenka je aplikace pro chytré telefony, která poradí vozíčkářům nebo maminkám s kočárkem, kde najdou bezbariérová zařízení. Euroklíčenka uživatele navede k bezbariérovým toaletám, výtahům nebo přebalovacím pultům. Tento projekt vznikl ze spolupráce spolku Síť pro rodinu se studenty Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Bariéry plánují odstranit i ve Valašském Meziříčí

Ulevit lidem na vozíčku a hendikepovaným, ale také maminkám s kočárky či lidem s berlemi chtějí v nejbližších letech také ve Valašském Meziříčí. Ve městě už skončilo mapování bariér na chodnících i v budovách.

Vozíčkáři: Město je plné pastí

Lidé s hendikepem mají problém při přepravě po Vsetíně. Nájezdy pro vozíčkáře jsou nevhodně postavené nebo chybí, nové chodníky se často staví z dlažebních kostek, které nemohoucím dělají potíže. Rekonstrukce a výstavby ve městě navíc přepravu na vozíčku naprosto znemožňují.

Hrozí mi amputace. Mám nárok na parkovací kartu?

DOTAZ: Mam rakovinu v leve noze a lekar mi rekl, ze mi hrozi amputace nohy, ale netusim, zda pod kolenem nebo nad kolenem. Mam narok na parkovaci kartu pro telesne postizene?

Nemoc jim bere energii, krásu i život

Na tuto sobotu 29. června připadá Světový den sklerodermie. Pacientská skupina Skleroderma se rozhodla za asistence profesionálů nafotit portréty pacientů a vytvořit z nich kalendář. Cílem akce je podpora a motivace nemocných.