Archiv: Srpen 2019

Ranč, který je i pro handicapované

Dětský ranč Hlučín je výjimečný v tom, že v něm jsou vytvořeny podmínky i pro handicapované návštěvníky. A to i díky prostředkům z fondů Evropské unie.

Příznaky nemocí srdečních chlopní lidé přehlížejí

Letní vedra a dusna jsou pro kardiaky kritická. Hrozí jim víc zdravotních komplikací, protože málo pijí a nezůstávají v klidu ani ve stínu. Velké procento pacientů navíc ani neví, že má nemocné srdce. Se svými problémy nezašli za lékařem a příznaky nemoci podceňují. U těch, kteří trpí například nedomykavostí aortálních chlopní, se to týká až třetiny z nich.

„Moje prognóza? Úplná slepota“

Je mistryní republiky v simulované zvukové střelbě. Sportu, který je určený pro nevidomé a slabozraké, se věnuje pouze dva roky, onemocněním oční sítnice však trpí od narození. Život i přesto bere s úsměvem.

Benefice splnila úkol: vybralo se skoro 228 tisíc

První benefice s názvem Pomáhej: Mělník hraje pro Bédu, kterou uspořádal Nadační fond Revenium společně s partnery a přáteli na mělnickém náměstí Míru, vynesla bezmála 228 tisíc korun.

Jak cestovat po Slovensku vlakem zdarma a jak si zajistit bezplatnou jízdenku přímo z domova

DOTAZY: 1. Chci jet z Jihlavy do Liptovského Mikuláše dne 6.9.2019 s příjezdem do LM kolem 15 hod. Zpět z LM odjezd kolem 9-10 hod. Je mi 75let, jak vyřídit slevu pro seniora? Barevné foto a OP mám s sebou. Mohu jízdenku zpáteční koupit už v Jihlavě? 2. Manžel (65let)  pojede v září do Podhajské, kde by mohl získat kartu na bezplatné cestování vlakem po Slovensku? Pojedeme přes Bratislavu – je to možné? Co k tomu potřebuje a je to na počkání ? 3. Jedu s Prahy do Levic, je mi 77 roku, udělala jsem si průkaz, na který mohu jet zadarmo. ale mám problém – u nás mi neprodají O euro jízdenku a tak nevim, co mám dělat  4. Lze vyřídit průkaz na bezplatné cestování na Slovensku ve stanici Poprad – Tatry? Pokud ne, prosím o seznam, kde ano.

Mám ZTP. Mohu vjet i na cestu se zákazem vjezdu?

DOTAZ: Jsem držitelem průkazu ZTP. Rád bych věděl, jestli může os. automobil, který mě přepravuje, porušit dopr.značku zákaz vjezdu všech motorových vozidel s dodatkovou cedulkou Neplatí pro Lesy ČR. Od mala jsem se jezdil koupat k rybníku, ke kterému vede lesní cesta. Dcera mé přítelkyně mě chtěla vyhovět a dovézt mě tam. Chtěla zastavit před zákazovou značkou. Nemohla, protože po obou stranách cesty bylo složeno vytěžené dřevo. Na silnici auto také nechat nemohla – je málo široká. Nechala stát auto na prvním možném místě asi 10m za značkou. Zbývajících asi 100m jsme došli. Přijela Policie a dala nám pokutu, i když jsem se prokázal průkazem ZTP. Bohužel jsem zapomněl svou parkovací kartu doma. Řekl jsem ale policistům, že jim ji ukážu druhý den na služebně. Ptám se, zda jednali správně a za jakých podmínek mohu porušit coby držitel ZTP zákaz vjezdu jako řidič nebo osoba přepravovaná. Myslím, že policie sama přestupek spáchala, když služebním vozem jezdila po zakázané cestě.

Mám 2. stupeň invalidity. Mohu pracovat na plný úvazek?

DOTAZ: Mohu s inval. důchodem II. stupně pracovat 8 hod. denně, pokud mi to lékař nezakázal, a mohu si vydělat neomezenou částku? Jde o ostrahu parkoviště.

Charita slaví třicátiny a stěhuje střediska

Ke svým kulatým narozeninám dostala Charita Opava s přispěním Biskupství ostravsko-opavského dárek v podobě části rozsáhlého areálu bývalé Strojní a traktorové stanice v ulici Přemyslovců v Jaktaři.

Děti s postižením si přejí novou školu

Postavme novou školu! Tak oslovují z plakátů potencionální dárce žáci Speciální základní školy Neratov. V současných podmínkách prvního patra školy v Bartošovicích v Orlických horách se tísní a problémem zvlášť pro tělesně postižené jsou časté výpadky proudu.

Handicapovaná maminka porodila zdravou holčičku

Své první dítě, holčičku Amálku, přivedla před dvěma týdny na svět v olomoucké Fakultní nemocnici Barbora Chalupová. Šestadvacetiletá handicapovaná maminka žije s dětskou mozkovou obrnu a má těžké zrakové postižení. Personál porodnicko-gynekologické kliniky jí poskytl veškerou péči a umožnil i kontakt s jejím asistenčním psem.