Daily Archives: 15.8.2019

Ilona Chrtová pečuje o postižené. Každému klientovi „šijeme péči na míru“, říká

Ilona Chrtová je ředitelkou pražské příspěvkové organizace Integrované centrum pro osoby se zdravotním postižením Horní Poustevna posledních sedm let. Za jejího vedení se podařilo kompletně opravit interiéry domácností, ve kterých žijí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Komfortní a naplněný život jim má přinášet také přístup zdejšího stacionáře, který je de facto zrcadlovým protikladem klasické „ústavní péče“.

Město chce přestat posílat postižené mimo Prahu

Mentálně handicapovaná dívka Rozárka (jméno je z důvodu ochrany osobních údajů změněno) vidí své rodiče zhruba jednou za měsíc. Návštěva z Prahy do centra pro osoby se zdravotním postižením ve Šluknovském výběžku obvykle trvá několik hodin, které rodina tráví v cukrárně nebo na výletě. Podle ředitelky příspěvkové organizace, jež v Horní Poustevně zajišťuje většinou doživotní domov i péči víc než stovce lidí, patří Rozárka ke štastnější menšině klientů.

VFN Praha: Nová naděje v léčbě nedomykavosti trikuspidální chlopně

Lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze katetrizačně operovali nedomykavost jak mitrální, tak trikuspidální srdeční chlopně. Právě u druhé zmíněné se jedná o jeden z prvních zdařilých výkonů provedených tímto způsobem v České republice. Tento úspěch může v budoucnu znamenat naději pro pacienty, kterým hrozí vysoké riziko při běžném kardiochirurgickém zákroku.

Ergoterapie umí vrátit do života

Většina lidí si neuvědomí, kolik jemných a na koordinaci složitých pohybů používáme při tak všedních činnostech, jako je oblékání či mytí. Nebo při jídle. Může však přijít úraz, mrtvice nebo jiná životní nehoda a my se musíme vše učit znova. A v tom nám pomůže ergoterapie.

Kraj vyhlásí program na podporu osob se zdravotním postižením

Z Dotačního fondu Libereckého kraje půjde letos půl milionu korun na podporu zdravotně postižených občanů regionu.

Jablonec nad Nisou: Rekonstrukce městského bezbariérového bytu se zdařila

V březnu letošního roku město spustilo první etapu oprav městských bytů. K poslednímu červenci zrekonstruovalo deset bytových jednotek za 2,6 milionu korun. V srpnu k nim přibyla další bytová jednotka, a to bezbariérový byt 3+1 o celkové rozloze 79 m2. Rekonstrukce bytu pro rodinu s osobou se zdravotním postižením stála 1,5 milionu korun.

Šumperský Dušan Ščambura získal v Montrealu zlato v hodu oštěpem

Další medailové úspěchy v atletice má na svém kontě známý tělesně postižený sportovec ze Šumperku Dušan Ščambura. Cenné kovy si přivezl z Polska a Kanady.

Dotace na kompenzační pomůcky získají lidé s poruchou srdce, plic a cév

Senátoři schválili novelu zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Návrh rozšiřuje okruh lidí, kteří budou moci čerpat příspěvek na kompenzační pomůcky. Nově na něj dosáhnou také osoby s těžkým onemocněním srdce, plic a cév v dolních končetinách.