Daily Archives: 13.9.2019

Nový perimetr vyšetří zrak rychleji a důkladněji

Na očním oddělení oblastní nemocnice mají nový automatický perimetr za více než půl milionu korun. Nahradil starý a již nefunkční přístroj.

Libochovice ovládli zdravotně postižení umělci

V úterý se v Libochovicích konal již 9. ročník festivalu zdravotně postižených s názvem Umíme se bavit, který zhlédlo na 400 diváků.

U kláštera lidé zažívali strasti nevidomých

Hmat, sluch a čich jsou jedinými smysly, kterými se mohli v prostoru orientovat účastníci programu Tma přede mnou v režii Správy KRNAP.

Místo chrchlání radost z hudby. To přinesla návštěva pneumoložky

Bezplatné vyšetření plic nabízejí pneumologové zájemcům nejen ve středních Čechách, ale po celé republice. V rámci Týdne idiopatické plicní fibrózy chystají na středu 18. září den otevřených dveří ambulancí spojený právě s vyšetřením, k němuž není potřebné ani předchozí objednání, ani doporučení praktického lékaře.

Proč schizofrenie budí strach

O málokteré nemoci mají lidé tak zkreslené představy jako o schizofrenii. Rozhodně při ní nedochází k rozdvojení osobnosti, jak se traduje. Má jiné typické příznaky. Jejich znalost může pomoci 100 000 schizofrenikům, kteří v ČR žijí. Společnost pak možná nebude reagovat na jejich potíže jen strachem a tím, že se od nich odtáhne.

Nevidomý ajťák vystudoval na červený diplom

Od narození nevidí. Přesto mu nejmodernější technika, lidé kolem něj a také jeho odhodlání zdolávat složitosti života všeho druhu napomohlo k tomu, že v minulých dnech úspěšně ukončil studium informatiky na brněnské Masarykově univerzitě. Titul magistra získal Vojtěch Polášek s červeným diplomem a zařadil se tak mezi hrstku nevidomých či zrakově postižených informatiků s vysokoškolským vzděláním v ČR.

Úvodní kolo powerchair hockey ligy se vydařilo

Ve sportovní hale ZŠ Čapkova v Klatovech se v sobotu uskutečnil memoriál Petra Sulanského a Filipe Jakeše, který byl zároveň úvodním kolem nového ročníku Československé powerchair hockey ligy.

Infarkt kosí i třicátníky. Mladší ročníky tvoří až pětinu případů

Moderní léky ale dokážou snížit úmrtnost na infarkt dokonce o 29 procent.