Daily Archives: 9.10.2019

Architekti navrhli výjimečnou školní třídu. Učí svět poznávat jinak než zrakem

S rozesmátými i zvídavými tvářemi se malé děti dotýkají veškerého zařízení své nové třídy. Nadšeně prozkoumávají figurky plastových zvířat připevněné na jednu ze stěn, s velkou pečlivostí zasazují různě tvarované prvky do otvorů v další, radostně čtou první symboly z vystupujících puntíků na zemi. Každé z nich má více či méně poškozený zrak. Třída jim pomáhá poznávat svět a učit se tento hendikep překonávat. Navrhli ji architekti z thajského studia Creative Crews pro školu v Pattaye.

Po pádu ze stromu zůstala na vozíku, dnes je nejlepší českou handbikerkou

Pád ze stromu a zlomený obratel, který přerušil míchu, se stal před sedmi lety Kateřině Antošové osudným. Život na vozíku pro ni ale není překážkou k plnohodnotnému životu, naopak! Po úrazu nalezla novou vášeň v handbikingu. Postupem času se ve sportu na speciálním kole pro ochrnuté stala profesionálkou a v jednom ze světových závodů si dojela pro první místo.

Elegance bez bariér letos trhala rekordy

Už šestý ročník Elegance bez bariér, charitativní módní přehlídky vozíčkářů, který se uskutečnil 7. října ve Společenském domě v Solnici, přivítal přes 400 návštěvníků. Vybralo se rekordních 161 tisíc korun.

Na koloběžce chce nadšenec z Tisé projet Nový Zéland

Sportovec hodlá vybrat 100 tisíc korun pro nemocného chlapce na dopravu do školy.

Kolik si mohu vydělat a jak budu platit pojistné?

DOTAZ: Mam 3 stupen invalidity,vyndali mi stitnou zlazu a mivala jsem zachvaty a velke krece atd., ted uz je mi lepe a nasla jsem si praci – baleni cokolad, kolik si muzu maximalne vydelat prosim? V listopadu jdu pred komisi a jak mi daji castecny, tak jsem se chtela zeptat, jestli budu muset nekde platit zdravotni a socialni nb mi to budou brat z platu nb mam jit na pracak?

Jak staré máte cévy? V lékárně vám to poví

Jak staré mám cévy? Fungují mi dobře? Nehrozí mi infarkt nebo mrtvice? Nejenom na tyto otázky odpoví lékárníci všem, kteří navštíví tzv. Poradny cévního věku. Zájemci je od počátku října najdou ve vybraných lékárnách po celém Česku.

Chtějí mě propustit, protože mám „jen“ zdravotní znevýhodnění

DOTAZ: Jsem OZZ a dosud jsem zaměstnaná u organizace, která zaměstnává invalidy a OZZ. Nyní mi však zaměstnavatel oznámil, že pokud si nevyřídím ID, budu propuštěna. ID jsem nedostala, ale dostala jsem výpověď, kterou jsem ještě nepodepsala. Má zaměstnavatel právo mě propustit a zaměstnat místo mě invalidu, protože na něj bere vyšší podporu? A nejsem sama, OZZ se firma zbavuje už rok. Neškodí taková sociální politika lidem s OZZ? Hledám si novou práci od doby, kdy mě zaměstnavatel upozornil na propuštění, ale s OZZ mě nechtějí, mají obavu, že práci nebudu zvládat a budu často marodit. Co mám, prosím, dělat?