Kdy mohu s parkovací kartou vjet do ulice se zákazem vjezdu…

Mám parkovací kartu O7. Mohu vjet do ulice se zákazem vjezdu, když to potřebuji kvůli nákupu zboží? Policista mi oznámil, že tato výhoda pro invalidy již neexistuje. Je to pravda? Také mi bylo řečeno, že stříbrný proužek na parkovací kartě neslouží jako dálniční známka. Odpověď čtěte v článku.

Od srpna roku 2011 platí ustanovení § 67 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů.

Osoby se zdravotním postižením, které vlastní tzv. mezinárodní parkovací průkaz (označení O7, dříve O1) mohou v jednotlivých případech, je-li to naléhavě nutné, vjíždět i tam, kde je značka „zákaz vjezdu“ omezena dodatkovými tabulkami „JEN ZÁSOBOVÁNÍ“, „MIMO ZÁSOBOVÁNÍ“, „JEN DOPRAVNÍ OBSLUHA“ a „MIMO DOPRAVNÍ OBSLUHY“.

Pokud tam uvedená dodatková tabule není, platí tam zákaz vjezdu i pro tyto osoby. Při porušení tohoto pravidla může dojít i k sankcím ze strany kontrolních orgánů.

Stříbrný proužek, který byl na dřívějším označení O1, nikdy nesloužil jako dálniční známka.

Osvobození od zpoplatnění pozemní komunikace upravuje zákon č. 13/1997 Sb. § 20a o pozemních komunikacích, kde je uvedeno:
– zpoplatnění nepodléhá užití zpoplatněné pozemní komunikace silničním motorovým vozidlem „přepravujícím těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, nebo průkazu ZTP/P, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká.“

Osvobození od povinnosti použít dálniční známku na placených úsecích (dálnice a rychlostní silnice) není proto odvozeno od označení O1 (nově O7), ale od toho, zda je osoba držitelem průkazu ZTP (mimo osoby sluchově postižené) nebo ZTP/P.

Od 1. 9. 2012 se osvobození od poplatku za použití dálnice a rychlostní silnice vztahuje také na vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením, slouží-li tato vozidla k přepravě osob se zdravotním postižením.

Od poplatku je také zproštěn uživatel vozidla, který jede pro nebo se vrací od osoby blízké, která požívá výhody osvobození od poplatku za užití zpoplatněných komunikací, která je umístěna v některém zdravotnickém zařízení (např. lázních) nebo zařízení sociální péče – a má o tom potvrzení.

5 Komentáře:

 1. Veronika napsal:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat.Byl mi zaslán dopis s pokutou a v něm stálo . Vozidlo stálo v místě,kde je zakázáno zastavení dopravní značkou IZ 8a tj.Zona s dopravním omezením označující mimo jiné zákaz zastavení mimo zásobování s nápisem ve spodní části značky“Mimo vyznačena parkoviště.Myslela jsem že když mám kartu i průkaz že to pro mě neplatí pletu se nebo ne?děkuji za odpověď

 2. Pavel jánda napsal:

  Mohu vjet do zákazu kdiz mám ZTP Rakovník dík

 3. Pavel jánda napsal:

  Mohu vjet do zákazu kdiz mám ZTP v Rakovník

 4. tce napsal:

  Zajímalo by mě, jaký úředník rozhoduje o vydání parkovací karty pro ZTP.U nás v ulici jsou tři parkovací místa pro invalidy a z toho dvě jsou každý pracovní den obsazena auty SUV s průkazem.Od jednoho vozu znám majitele a do tohoto by těžko mohla dotyčná osoba nastoupit.Takže je snad možné mít tuto kartu i na náklaďák?Děkuji za info.

  • Morx napsal:

   K dotazu na užití parkovací karty na různých druzích vozidla. Prvně bych rád upozornil, že tělesná postižení mohou být různá, ZTP (a z toho možnost nechat si vystavit parkovací kartu) se dává nejen vozíčkářům, ale i slepcům, nebo osobám vidícím, ale s výrazou vadou zraku, či hrozící slepotou. Kamarád má třeba trubkovité vidění (vidí jen před sebe, ne periferně, ale třeba může klidně na film do kina). Také se dává třeba na neléčitelné problémy s vnitřními orgány, které znemožňují běžně pracovat a fungovat, kvůli nutnosti častých lékařských zásahů atd. Mnohdy se tedy jedná o lidi, kteří nastoupí kamkoli, i do náklaďáku, nebo třeba na motorku.

   Pokud jde o právní použití, zákon říká, že lze kartičku použít na vozidlo do 3,5tuny, tedy motocykly a osobní automobily spadající do řidičského oprávnění B. Což může být klidné i velká dodávka či skříň (to už jako náklaďák vypadá). Podmínkou je, že řidič musí přepravovat, nebo vyzvedávat osobu, která je vlastníkem tohoto průkazu (každý průkaz má z druhé strany fotku a údaje majitele)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.