Testem rychlosti chůze se odhadne délka života

Čím rychleji je schopen starší člověk chodit, tím delší život může očekávat. Výzkumníci prokázali, že rychlost chůze může být dobrým a jednoduchým indikátorem vitality. Výsledek testu rychle napoví lékařům, jaký je zdravotní stav pacienta. 
Zvýšení rychlosti chůze o 1 metr za sekundu je spojeno se snížením rizika smrti o 12 procent,“ uvedla Stephanie Studenski z University of Pittsburgh. Podle ní by se test rychlosti chůze jako jednoduchý indikátor tělesné kondice pacienta mohl využívat v lékařské praxi a přispívat k odhadu délky života u starších lidí.

Co třeba vědci zjistili?

Například 90letý muž, jenž je schopen bez obtíží kráčet rychlostí až 4,8 km/hod, může očekávat dalších sedm let života.

A 75letá žena, jež dosahuje obdobné rychlosti, se může těšit z dalších 18 let života.

Naopak 75letý muž, jenž jde rychlostí sotva 1,6 km/hod se pravděpodobně osmdesátin nedožije.

Podle lékařů chůze jako taková – tedy kladení jedné nohy před druhou – není ve skutečnosti nic jednoduchého. Vyžaduje kooperaci mnoha tělesných systémů a iorgánů, včetně srdce, plic, cévního systému, svalů, kosterního systému, kloubů, nervů a mozku — a všechny tyto systémy musí být synchronizované a optimálně koordinovat činnost. Zdravotní obtíže kteréhokoli ze systémů pak vedou ke zpomalení chůze, a to zase implikuje pravděpodobné zkrácení života.

Lékaři se tak na základě výsledku testu mohou více zaměřit na pacienty s pomalým tempem chůze a naordinovat další vyšetření, jež by mohla odhalit začínající zdravotní potíže.

invArena

Komentáře:

  1. anna dirdova napsal:

    Dobry večer je mi 30 let a už nemužu chodit strašně me boli kosti mam limfadenititu velice se unavim při každe chuzi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.