Paralympionici předstírali postižení

Největší skandál v historii paralympijských her, kdy ve vítězném týmu mentálně postižených španělských basketbalistů byli opravdu postižení pouze dva hráči, skončil jen směšnou pokutou.

Podle reportáže TV Nova byli ve vítězném týmu mentálně postižených španělských basketbalistů byli v roce 2000 opravdu postižení pouze 2 hráči. Zbylých 10 hráčů žádný handicap nemělo.

Na paralympiádě v Sydney v roce 2000 získal zlaté medaile španělský tým mentálně postižených basketbalistů. Bylo jich celkem 12, jenže jak se později ukázalo, rovných 10 z nich žádné postižení nemělo. V kádru byli i inženýři a další absolventi vysokých škol.

Carlos RIBAGORDA; španělský novinář/: „Schválně je angažovali, aby získali medaili a tím další sponzoring. Několik hráčů žádný mentální handicap nemělo.“

Španělští basketbalisté před 13 lety válcovali jednoho soupeře za druhým. Zlaté medaile nakonec museli vrátit. Říkáte si ale, jak je možné, že se sportovci bez postižení do paralympijského týmu dostali? Jednoduše. Nemuseli se podrobit žádným lékařským nebo psychologickým testům. Předseda Španělského paralympijského výboru byl tehdy z celé události v šoku.

Jose Maria ARROYO; předseda Španělského paralympijského výboru/: „Je smutné, že by mohl být náš úspěch v Sydney zastíněn neférovým přístupem několika sportovců. Proto se prostřednictvím vyšetřování chceme dobrat k nějakým závěrům.“

Definitivní závěr přišel po 13 letech. Za podvod je podle soudu zodpovědný bývalý prezident španělského svazu mentálně postižených sportovců Fernando Vicente a musí zaplatit v přepočtu 138 tisíc korun. Za to, že vlastně kvůli němu pykali mentálně postižení sportovci z celého světa, je to hodně směšná pokuta. Kvůli podvádějícím Španělům totiž žádný z nich nemohl startovat na paralympiádách dlouhých 12 let.

podle reportáže televize Nova zaznamenala invArena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.