Ministr Koníček je napojen na firmu z daňového ráje

Organizace Transparency International zjistila, že za posledních pět let získaly firmy s majiteli v daňových rájích veřejné zakázky za 153 miliard korun. Některé z těchto společností jsou napojené na politiky a lobbisty. Týká se to i ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka (foto).

Týká se top například i ministra práce a sociálních věcí v demisi Františka Koníčka, jenž byl  šéfem Státních lesů a nyní je kandidátem SPOZ ve Středočeském kraji.

Firem, které mají vlastníka v daňovém ráji a žijí přitom i ze státních zakázek, funguje v Česku podle zjištění Transparency International skoro 13 tisíc. V reportáži Raduiožurnálu o tom hovořil David ONDRÁČKA, ředitel české pobočky Transparency International:

Nejdřív prosím k případu ministra v demisi pana Koníčka. Jak by měl právě on být napojený na firmy s majiteli v daňových rájích?

David ONDRÁČKA
Já musím říct, že jsme analyzovali vazbu daňových firem v daňových rájích na politiky a jeden z těch příkladů, který nám z toho vyšel, byl právě pan ministr Koníček na firmu Brokers Equity, která dále vlastní několik dalších firem, které získávají veřejné zakázky nebo evropské peníze u nás. A jejich vlastník je ukryt přes kyperskou společnost a není cíleně dohledatelný. Působí tam podle našich informací v té firmě i rodinní příslušníci pana ministra. Z mého pohledu to nutně neznamená, že ty zakázky získali nelegitimně nebo předraženě nebo korupčně, ale problém podle mě to je, pokud politik takto vysoce postavený na ministerské úrovni zůstává ve firmě, která přes offshorovou strukturu přes daňový ráj skrývá vlastnictví.

Pane Ondráčku, prosím, nezavěšujte, já jsem totiž ve spojení právě s Františkem Koníčkem, ministrem práce a sociálních věcí v demisi. Dobrý den.

Pane Koníčku, cítíte to jako problém to, co teď popsal pan Ondráčka napojení na firmy, které nemají jasné vlastníky a získávají přitom veřejné zakázky?

František KONÍČEK, ministr práce a sociálních věcí v demisi;
No, tak já musím pozdravit pana Ondráčka zaprvé. Zadruhé bych doporučil i Transparency International, pokud chce konat práci a řešit problémy, které jsou skutečně klíčové v České republice, pak by se měli zabývat ale úplně jinými aspekty.

Vám, pane ministře, nepřipadá jako klíčové, že 153 miliard za posledních 5 let jde přes nejasné vlastníky firmám jaksi do daňových rájů?

František KONÍČEK
Podívejte se, právě o tom hovořím. Mně to připadá naprosto nemravné. A tady bych si myslel, že je role Transparency International. Ale teď k té, k té otázce, kterou vy jste mně položila. Já jsem působil jako manager ve společnosti, která se chová holdingově a dává pracovní místa, pracuje na území České republiky. Za tu celou dobu tyto firmy, které já jsem řídil, než jsem šel na ministerstvo, tak platily řádně daně v České republice, zdravotní a sociální pojištění a zajišťovaly pracovní místa. Pokud jde o samotný fakt, že existují mateřské společnosti, které mají své dceřiné společnosti v jiné zemi, například v České republice, pak by si měl pan Ondráčka odpovědět i spolu s těmi hvězdnými ekonomy a metodiky, který to chtějí zlepšit, na otázku, zda a jak funguje v celosvětovém měřítku od Spojených států přes celou Evropu, Hongkong, Čínu, bývalé země Sovětského svazu…

Počkejte, nebudeme se tady zabývat celým světem, pane ministře. Mně jde o to, jestli by třeba bylo lepší, kdyby ty firmy měly úplně jasného vlastníka.

František KONÍČEK
Já se tomu nebráním. Já jenom musím ale říct, že to není otázka nájemních managerů, které ty firmy, kterých jsou zřejmě jejich působení, v tomto případě v České republice, kteří je řídí. Já je řídím plně v souladu s českými zákony, k žádnýmu /nesrozumitelné/ nikde nedošlo a vytvářím pracovní místa. A koncepce podnikání obchodní a podnikatelské politiky, to je vždycky otázkou vlastníků, ať už je to velký Shell anebo velké nadnárodní společnosti. To já ani pan Ondráčka pravděpodobně neovlivní.

Ujišťuje nový ministr práce a sociálních věcí tentokrát v demisi, kandidát za SPOZ ve Středočeském kraji František Koníček. Díky, na shledanou.

Na telefonu je stále šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. Slyšel jste, jak vysvětluje celý případ ministr práce v demisi. V čem je to tedy vůbec nebezpečné, když firmy mají vlastníka v daňovém ráji, znamená to automaticky, že ty firmy, že ty zakázky z veřejných peněz jsou vynaložené neefektivně, neúčelně?

David ONDRÁČKA
Já jenom na úvod bych byl rád, kdyby novináři zjišťovali, jestli to, co pan Koníček říká, skutečně sedí a jak to tak reálně je. Ale aby to neskončilo jenom na tomto duelu. My chceme ukázat samozřejmě jednak tu globální úroveň toho, kdy daňové ráje způsobují prostě z mého pohledu naprosto fatální problém pro naš celkový ekonomický systém z hlediska výběru daní. Ale zároveň chceme tu agendu přinést domů, aby bylo zřejmé, že i české úřady a české instituce mohou v tomto udělat celou řadu kroků. My bychom rádi, aby intenzivně spolupracoval finanční úřad se státním zastupitelstvím, policií, ale taky třeba BIS nebo Finančně analytickým úřadem ministerstva financí a začali se zaměřovat na to, jestli skutečně u těch případů, kdy firma takzvaně daňově optimalizuje, jestli skutečně jakoby neporušuje daňové zákony a nekrátí daně, a v těch případech, kdy to cílené zakrývání přes daňové ráje je cílem prostě neukázat konečného vlastníka a ty firmy se uchází o veřejné peníze, tak aby po nich nějakým způsobem cíleně šli.

Děkuji, na shledanou.

podle reportáže Raduiožurnálu zaznamenala invArena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.