V Nizozemí končí sociální stát

Nový nizozemský král Vilém-Alexandr v zemi tulipánů ohlásil konec sociálního státu, jednoho z nejvelkorysejších v Evropě. Staří či zdravotně postižení lidé budou muset „dobrovolně“ pracovat.

 

„Klasický sociální stát otáčíme pomalu, ale jistě do holdingu,“ řekl král při předkládání rozpočtu ve svém prvním vystoupení před parlamentem, jež mu v souladu s tradicí sepsali premiér a klíčoví ministři vládní koalice pravicových liberálů a sociálních demokratů.

„Naše ekonomika slábne, a to už delší dobu. Finanční krize naše hospodářské potíže zvýraznila. Část našeho blahobytu se financuje dluhy. Teď snad konečně nadešel čas, aby občané, firmy i banky dali své bilance do pořádku,“ upozornil panovník.

Jeho poddaní by se nyní měli naučit žít v tzv. podílnické společnosti. „Každý by měl převzít zodpovědnost za sebe i svou rodinu,“ upřesnil monarcha s tím, že tato opatření přijímá vláda vzhledem k tomu, že dosavadní zvyšování daní a škrty zatím nepomohly.

Pro příští rok vláda počítá s obřími škrty ve výši 36 miliard eur (920 mld korun), kdy budou sníženy rodinné a dětské přídavky, výdaje na školky, sociální péči a zdravotnictví.

A právě ve zdravotnictví chce ministr financí Jeroen Dijsselbloem dodatečně uspořit o šest miliard eur (153 mld. korun) více.

„Neznáme rychlé a bezbolestné řešení. Ekonomiku se pokusíme dostat zpět do rovnováhy. Jiná cesta není,“ dodal.

Chystaná úsporná opatření ovšem naráží v zemi na kritiku. „Měli bychom se vrátit ke strategii z 90. let, kdy ještě fungovala úzká spolupráce zaměstnavatelů, zaměstnanců a vlády,“ nabádá Jacob Schrijerems z univerzity v Utrechtu.

Co se v Nizozemí chystá:

* Staří, chronicky nemocní či zdravotně postižení lidé v Nizozemsku by měli výměnou za sociální péči, které se jim dostává, pracovat, i když pouze dobrovolně.

* Úřady příjemce sociální péče vyzvou, aby dobrovolně pomohli, kde zrovna bude potřeba.

* Liane de Haan z organizace ANBO, která zastřešuje nizozemské seniory, návrhy uvítala.

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.