Chci pracovat jako pečovatelka v Rakousku…

„Měla bych opravdu veliký zájem o práci pečovatelky v Rakousku. Potřebovala bych odjet ihned a letitou praxi mám,“ obrátila se na redakci invArena čtenářka. Odpověď naleznete v článku…

V Rakousku, ale i v Německu mnoho rodin i zprostředkovatelských agentur hledá soukromé pečovatelky k seniorům. 

Strmý nárůst zájmu o „soukromé“ pečovatelky dokládá statistika, podle které jich v Rakousku v roce 2008 podle údajů SVA (Sozialversicherung der gewerblichen Wirtschaft) evidovali asi 16 000 a loni už rekordních 50 694 „soukromých“ pečovatelek.

Internet je ovšem v současné době plný nabídek pečovatelek ze zemí východní Evropy, které hledají práci v Rakousku či Německu, a rovněž i nabídek agentur nebo pečovatelských služeb, které pro tyto pečovatelky hledají umístění. Zájem o práci pečovatelky v německy mluvících zemích je obrovský.

Pokud se vám nechce si hledat napřímo rodinu, kde by vaše služby potřebovali, můžete se obrátit na některou ze zprostředkovatelských agentur nebo na firmy, jež pečovatelky zaměstnávají.

Soukromé „pečovatelky na 24 hodin“ si vydělají většinou mezi 1200 a 1800 eur za měsíc (31 080 až 46 620 Kč). Bydlení mají zadarmo.

Základním předpokladem však je umět německy, jinak stěží obstojíte.

Jaké jsou rakouské ceny za služby místní pečovatelky?

„malá péče“ (čištění zubů, umytí, oblečení, doprovod na toaletu) – kolem 10 eur

„Velká péče“ (navíc osprchování a umytí hlavy) – taktéž jednorázová – stojí kolem 15 eur

Východoevropská celodenní pečovatelka většinou rakouskou rodinu přijde na částku kolem 60 eur denně

Pro poskytování péče v domácnostech osobám, které péči potřebují, platí v Rakousku zákonná ustanovení, která zaručují právní zajištění pečovatelů i osob, o které tyto pečují –  řídí se Zákonem o domácí péči.

Jaké jsou požadavky na práci pečovatelky v Rakousku?

 • věk od 19 let
 • vzdělání potřebné k výkonu činnosti pečovatelky, doklad o získaném vzdělání – např. maturitní vysvědčení zdravotní sestry, pečovatelský kurs (min.200 hodin), přeložený do německého jazyka
 • výhodou je minimálně 1 rok praxe resp. zkušenosti s opatrováním
 • reference – písemné, popř. jméno a kontakt, kde jste pracovali – není vždy vyžadováno
 • dobrý zdravotní a fyzický stav
 • pozitivní vztah ke starým a nemocným lidem a k práci s nimi
 • znalost německého jazyka

Pečovatelky pracují na živnost otevřenou v Rakousku a mají tak povinnost si platit zdravotní a sociální pojištění.  Ve většině případů však rodina v Rakousku na to přispívá, ev. o danou sumu je vyšší plat.

Jaká je pracovní doba a volno?

Jedná se o „24-hodinovou péči“ – to však neznamená, že se pracujete 24 hodin denně nonstop. V Rakousku se zpravidla jedná o 2-týdenní turnusy, kdy se pečovatelka obvykle střídá s jinou pečovatelkou, tzn. 2 týdny se pracuje a pak jsou 2 týdny volno.

Podle rakouského zákona má pečovatelka nárok na min 2-3 hodiny volna a dvě 30 minutové pauzy bez přerušení.

Ve většině případů – záleží na časovém chodu rodiny – mezi 22.00-6.00 hodinou je obvykle noční klid. Podle stavu pacienta a potřeby může být vyžadována  tzv. noční péče…např. pomoci pacientovi na záchod.

Jak je to s ubytováním, dopravou a stravováním?

Ubytování a strava je u rodiny pacienta zajištěna a zdarma. Pečovatelka má nárok na vlastní pokoj, sdílí ovšem sociální zařízení a koupelnu.

Náklady na dopravu jsou obvykle hrazeny v plné výši od rodiny pacienta po předložení cestovních dokladů, max. výše  zpáteční jízdenky by neměla přesáhnout 150,- resp. 200,- eur.

Než odpovíte na nějaký inzerát, už si můžete připravovat následující dokumenty:

 • kopie pečovatelského kurzu, popř. jiného vzdělání např. vysvědčení ze zdravotní školy a k tomu i kopii těchto dokumentů přeložených do německého jazyka
 • stručný životopis v němčině nejlépe s fotografií
 • reference z poslední praxe jako pečovatelka /mohou být písemné reference nebo pouze kontakt a telefon na danou osobu/, nejsou ale vždy vyžadovány
 • pokud máte už v Rakousku založenou živnost – kopii živnostenského listu a E-card

34 Komentáře:

 1. Vlasta Urbánová napsal:

  Dobrý den,
  hledám práci jako pečovatelka v Rakousku. Mám certifikát kurzu prac. v soc. službách – péče o seniory (200 hod.), kurz péče o osoby s Alzheimerovou nemocí, praxe v domově pro seniory a rok a půl praxe jako pečovatelka v Rakousku.Zkušenost s inkontinencí. Němčina úroveň B1-B2, vařím rakouskou kuchyni. ŘP sk.B, nekuřačka, empatická, vlídná. Kladná hodnocení z předchozích zaměstnání. Nástup možný od 1.11.2017.

 2. RNDr. Jana Smolková napsal:

  Dobrý den, mám zájem o práci 24hodinové pečovatelky seniorů ve Vídni. Pracuji v Rakousku v rodině seniorů 4 roky, mám zkušenosti s klienty s demencí, inkontinencí, Parkinsonovým syndromem a dalšími onemocněními. Mám zájem o 14tidenní turnusy. Požaduji denní mzdu od 70 Eur, zaplacení cestovného, pojištění u SVA.

 3. Alena Dvorožňáková napsal:

  Dobry den, nikde nemohu najit zda, castka za praci pecovatelky napr.1200 euro, je za mesic,to znamena,pokud pracuje 14 dni,pak ma 14 dni volno, nebo je to 600 euro za 2 tydny?
  Tomu vubec nerozumim.
  Ja se staram v Rakousku ve Freistadtu pravidelne 3 dny v tydnu o pani s tezkou demenci,vubec nemluvi,obcas vydava zvuky,na voziku,inkontinentni,mam 150 euro a 15 euro na cestu,za mesic to tedy dela 660 euro.Tak proto se ptam na ten vydelek.
  Odpovi mi nekdo?Predem moc dekuji
  Alena

 4. Sarka Klesnilova napsal:

  Dobry den mela bych zajem o praci pecovatelky.mam kurz prime pece i pracovnika v soc.sluzbach a dale kurzy se specializaci pro nemocne alzenhaimer.nemoci a dalsi.
  Praxe 6 let na domove duchodcu pro imobilni a nemocne alzenheim./praxe na odd.se zvlastnim rezimem.
  Nemcina slabsi

 5. Michaela Řeháčková napsal:

  Dobry den , chtela bych jit pracovat do rakouska jako zdravotni sestra .Nevite nekdo kolik je potreba mit praxi ve zdravotnictvi aniz by jste museli absolvovat nostrifikaci v rakousku? Dekuji Řeháčková

 6. Iva napsal:

  Dobrý den, mám zájem o práci pečovatelky v Rakousku, nejlépe někde poblíž hranic u Znojma nebo Mikulova. Je mi 45 let, praxi v domově pro seniory, vzdělání sociálního směru na vš mám, bohužel s němčinou jsem teprve na začátku.

  • Šedivá Monika napsal:

   dobry den p.Ivo, mužete napsat,jestli jste dostala nějaké zajímavé nabídky?jsem na tom uplně stejně jako vy.Děkuji předem Monika

 7. Eduš napsal:

  Dobrý den ,jsem z Mikulova, mám 4 roky do důchodu a přišla jsem o práci od 10.7.2017 bych chtěla pracovat( poblíž hranic- nelĺépe) jako pečovatelka. Mluvím plynule německy, pečovatelský kurz nemám, pouze 6 let zkušenost – péče o maminku s Alsheimrem. Potřebuji to pouze oficiálně, aby se mi to počítalo na důchod! Prosím o info jak začít a nenaletět díky EH

 8. R.Králová napsal:

  Dobrý den, ráda bych pracovala jako pečovatelka v Rakousku,pracovala jsem tam v nemocnici 20 let,nyní jsem již v důchodu.Děkuji za pomoc. PK

  • Anonym napsal:

   Dobrý den paní Králová. Pokud by jste měla zájem i o práci pečovatelky v Německu, kontaktujte mě na čísle: +420 732647286 nebo e-mailem.

 9. Renata Śimčíková napsal:

  Ráda bych pracovala jako pečovatelka v Rakousku, mám potřebný kurz v sociálních službách a sanitártní.Jako pečovatelka pracuji v CZ čtvrtým rokem v domově pro seniory se zvláštním režimem.Mam ŔP SK.B,s němčinou jsem začátečník, je mi 44let a jsem z Brna.Rada bych pracovala v okolí VÍDNĚ,nebo poblíž hranic….děkuji za nabídky

 10. Zuzana Veverková napsal:

  Přeji krásný den, ráda bych pracovala v Rakouskou jako pečovat elka u seniorů. Nyní pracují 8.rokem v D. pro seniory v BRNĚ.S němčinou jsem na začátku.
  Děkuji za každou informaci.S pozdravem Zuzana tel.C.608949666

 11. Lenka Kanarová napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se alespoň zeptat, zda by byla možnost i pro mě pracovat v Rakousku jako ošetřovatelka. Studuji zdravotnickou školu-obor zdravotnický asistent, za 4 měsíce maturuji-rovněž i z němčiny, němčinu se učím 7 let. Praxe- 2 roky na různých odděleních v nemocnici a také v domovech důchodců. Nejraději se starám právě o staré lidi. Po maturitě tedy budu shánět práci. Tak jsem se chtěla zeptat, zda by i tato práce byla možná. Děkuji.

 12. Helena Samková napsal:

  Dobrý večer
  Mám zájem pracovat jako pečovatelka v Rakousku,v této branži se pohybují již 11 rokem,pracuji jako pečovatelka v oblastní Charitě.
  Německy se učím teprve krátce ale dělám vše pro zlepšení.

  Prosila bych Vás zda by to bylo možné najít tuto práci v Rakousku.

  Děkuji Vám za odpověď

  Helena

 13. Anna Hoghová napsal:

  Dobrý den!!Prosím Vás chtěla bych pracovat v Rakousku-jako ošetřovatelka,jen bohužel jsem na začátku s němčinou.Jsem ošetřovatelka mám prax 18.let a potřebovala by jsem prácu od ledna2017.Můžete mi poradit?-děkují Vám moc.Jsem z Ostravy a je mi 50.let.

  • Jarmila Hrózová napsal:

   i tak přes málo zkušeností vám nabízím ozvěte se 774424100 i sms specifikujte se a zavolám zpět

   • Renata Śimčíková napsal:

    Ráda bych pracovala jako pečovatelka v Rakousku, mám potřebný kurz v sociálních službách a sanitártní.Jako pečovatelka pracuji v CZ čtvrtým rokem v domově pro seniory se zvláštním režimem.Mam ŔP SK.B,s němčinou jsem začátečník, je mi 44let a jsem z Brna.Rada bych pracovala v okolí VÍDNĚ,nebo poblíž hranic….děkuji za nabídky

    tel.731590218

 14. Anonym napsal:

  hledam zdrav,sestru do Rakouska,k Salzburgu,dobra lekařska rodina,dobry plat…..
  prosim o životopis a foto,v Nemčine

 15. Anonym napsal:

  Dobrý den, moje kamarádka bydlí v Rakousku a hledá ošetřovatelku pro svého tchána./24hod./denně musí tam bydlet.

  • Marcela napsal:

   Dobrý den,inzerát je již staršího data,ale přesto reaguji.Pracuji v Rakousku již 8 let/24 hodinová péče/ a předtím jsem pracovala v Mnichově a Zurichu -v soukromých i státních zařízeních pro nemocné občany nebo postižené.Mluvím obstojně německy.Jsem spolehlivá.Pokud zájem stále trvá,ozvěte se.Děkuji.

  • Eduš napsal:

   je to pacient s jakou diagnozou prosím? podle rakouských stupnu 1-7–v jaké kategorii je zařazen.. a je to ještě aktuální

 16. Lea Kolarova napsal:

  Dobry den. Mela bych zajem o misto opatrovatelky anebo i hospodynka do nemecka cesku rodin.Naposledy jsem byla 2roky v nemecka kousek Mnichova, rada bych sla ale do rakouska. Budu rada za kazdou nabidku. Hezky den s pozdravem Lea Kolářová

 17. Priska Stepankova napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat zda je také možnost v zahraničí tedy v Německu pracovat jako pecovatelka seniorů ale pouze k nim docházet. Např. Pomoci s hygienou, oblékání atd a mít těch seniorů více za ten den. Např. ze by tam ta pecovatelka strávila 20-30 min či dele a šla k jinému seniorovi. Také by mne zajímalo jak je to placené pokud ovsem něco takového lze provozovat. Děkuji za odpověd. Stepankova.

 18. martina napsal:

  Dobry den je me 35 nemecky mluvim a kurz mam take momentalne pracuji v nemecku jako pecovatelka rada bych pracovala ve vidni martina 739312131

 19. Pavlína Sittová napsal:

  Dobrý den ráda bych pracovala v Rakousku jako pečovatelka – kontakt gaucia@seznam.cz – děkuji za nabídky

 20. iveta kovarova napsal:

  dobry den chtěla bych rakousku pracovat jako pečovatelka skusenosti mam nemecky umim tri roky jsem dělala tuhle pozici ja bydlim brne a do nemecka je daleko muj kontakt namne.733562771,dekuji za pochopemi stastny novy rok .

  • Jarmila Hrózová napsal:

   Dobrý večer pokud váš zájem o práci v Rakousku trvá napište o sobě krátce praxe ,osobní zaměření a ..

 21. Tibor napsal:

  Dobry Den,som Slovak zijuci v Praze a dlhe roky som pracoval ako pecovatel starych lidi ve Wien a chtel bych to znovu delat take pro Wien vyhovuji mi turnusy po 2 tydnech a Nemecko tuhle vyhodu neposkytuje prosim Vas muzete mi zaslat na Vas kontakt?? chtel bych jit znovu do Wien a potreboval bych kontakt na vasi agenturu. mam bohate zkusenosti s poatrovanim starych lidi mel jsem opravdu tezky pripady…….dekuji za brzskou odpoved s pozdravem Tibor muj email je stefaktibor@gmail.com

 22. Jana napsal:

  Dobrý den,chtěla jsem se touto cestou zeptat na práci společnice nebo hospodyně,případně pečovatelky v Rakousku.Mám 42 let ,certifikát v oboru pečovatelka,mám ráda děti,domácí mazlíčky,vykládám karty,německý jazyk certifikát ,ale začátečník,spokojila bych se s menším platovým ohodnocením,dobře vařím ,peču,řidičský průkaz ,odrostlé děti.Děkuji za každou radu-S pozdravem Jana email nanunaja@seznam.cz

 23. hinterholzova napsal:

  prosim mužete mi sdělit jak se vypočitavá duchod pro pečovatelku 24st v Rakousku z jaké vyše .Slyšela jsem že duchod dělá 1 euro za odpracovaný měsic tudiž 12 ero za rok děkuji za odpověd

 24. Hinterholzova napsal:

  zajimalo by mněaký e duchod pečovatelky 24 st v Rakousku, pracuj zde č roky. Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.