Chci pracovat jako pečovatelka v Rakousku…

„Měla bych opravdu veliký zájem o práci pečovatelky v Rakousku. Potřebovala bych odjet ihned a letitou praxi mám,“ obrátila se na redakci invArena čtenářka. Odpověď naleznete v článku…

V Rakousku, ale i v Německu mnoho rodin i zprostředkovatelských agentur hledá soukromé pečovatelky k seniorům. 

Strmý nárůst zájmu o „soukromé“ pečovatelky dokládá statistika, podle které jich v Rakousku v roce 2008 podle údajů SVA (Sozialversicherung der gewerblichen Wirtschaft) evidovali asi 16 000 a loni už rekordních 50 694 „soukromých“ pečovatelek.

Internet je ovšem v současné době plný nabídek pečovatelek ze zemí východní Evropy, které hledají práci v Rakousku či Německu, a rovněž i nabídek agentur nebo pečovatelských služeb, které pro tyto pečovatelky hledají umístění. Zájem o práci pečovatelky v německy mluvících zemích je obrovský.

Pokud se vám nechce si hledat napřímo rodinu, kde by vaše služby potřebovali, můžete se obrátit na některou ze zprostředkovatelských agentur nebo na firmy, jež pečovatelky zaměstnávají.

Soukromé „pečovatelky na 24 hodin“ si vydělají většinou mezi 1200 a 1800 eur za měsíc (31 080 až 46 620 Kč). Bydlení mají zadarmo.

Základním předpokladem však je umět německy, jinak stěží obstojíte.

Jaké jsou rakouské ceny za služby místní pečovatelky?

„malá péče“ (čištění zubů, umytí, oblečení, doprovod na toaletu) – kolem 10 eur

„Velká péče“ (navíc osprchování a umytí hlavy) – taktéž jednorázová – stojí kolem 15 eur

Východoevropská celodenní pečovatelka většinou rakouskou rodinu přijde na částku kolem 60 eur denně

Pro poskytování péče v domácnostech osobám, které péči potřebují, platí v Rakousku zákonná ustanovení, která zaručují právní zajištění pečovatelů i osob, o které tyto pečují –  řídí se Zákonem o domácí péči.

Jaké jsou požadavky na práci pečovatelky v Rakousku?

 • věk od 19 let
 • vzdělání potřebné k výkonu činnosti pečovatelky, doklad o získaném vzdělání – např. maturitní vysvědčení zdravotní sestry, pečovatelský kurs (min.200 hodin), přeložený do německého jazyka
 • výhodou je minimálně 1 rok praxe resp. zkušenosti s opatrováním
 • reference – písemné, popř. jméno a kontakt, kde jste pracovali – není vždy vyžadováno
 • dobrý zdravotní a fyzický stav
 • pozitivní vztah ke starým a nemocným lidem a k práci s nimi
 • znalost německého jazyka

Pečovatelky pracují na živnost otevřenou v Rakousku a mají tak povinnost si platit zdravotní a sociální pojištění.  Ve většině případů však rodina v Rakousku na to přispívá, ev. o danou sumu je vyšší plat.

Jaká je pracovní doba a volno?

Jedná se o „24-hodinovou péči“ – to však neznamená, že se pracujete 24 hodin denně nonstop. V Rakousku se zpravidla jedná o 2-týdenní turnusy, kdy se pečovatelka obvykle střídá s jinou pečovatelkou, tzn. 2 týdny se pracuje a pak jsou 2 týdny volno.

Podle rakouského zákona má pečovatelka nárok na min 2-3 hodiny volna a dvě 30 minutové pauzy bez přerušení.

Ve většině případů – záleží na časovém chodu rodiny – mezi 22.00-6.00 hodinou je obvykle noční klid. Podle stavu pacienta a potřeby může být vyžadována  tzv. noční péče…např. pomoci pacientovi na záchod.

Jak je to s ubytováním, dopravou a stravováním?

Ubytování a strava je u rodiny pacienta zajištěna a zdarma. Pečovatelka má nárok na vlastní pokoj, sdílí ovšem sociální zařízení a koupelnu.

Náklady na dopravu jsou obvykle hrazeny v plné výši od rodiny pacienta po předložení cestovních dokladů, max. výše  zpáteční jízdenky by neměla přesáhnout 150,- resp. 200,- eur.

Než odpovíte na nějaký inzerát, už si můžete připravovat následující dokumenty:

 • kopie pečovatelského kurzu, popř. jiného vzdělání např. vysvědčení ze zdravotní školy a k tomu i kopii těchto dokumentů přeložených do německého jazyka
 • stručný životopis v němčině nejlépe s fotografií
 • reference z poslední praxe jako pečovatelka /mohou být písemné reference nebo pouze kontakt a telefon na danou osobu/, nejsou ale vždy vyžadovány
 • pokud máte už v Rakousku založenou živnost – kopii živnostenského listu a E-card
(Visited 60 times, 1 visits today)

77 komentářů

 1. Dobrý den!

  Mám zájem o práci pečovatelky v Rakousku, nejlépe Vídeň nebo blíže k hranicím.
  Mám certifikát Sprachkurz München z roku 1990, bez probému se domluvím, rychle pochytím i dialekty.
  Mám sanitárský kurz, pracovala jsem tři roky jako sanitárka ve Fakultní nemocnici U svaté Anny v Brně na chirurgii a interně.
  Vyhovují mi dvoutýdenní cykly.

  Hallo!

  Ich möchte als Pflegerin arbeiten, ambesten Wien oder nähe zu der Grenze.
  Ich kann gut deutsch und habe 3 Jahre Erfahnungen mit Arbeit imKankenhaus, 2 Jahre lang habe ich meine Mutter gepflegt. Auserdem bin ich Gärtnerin vom Beruf mit Matura.
  Gerne werde ich 2 Wochen arbeiten und 2 Wochen frei haben.

  Kontakt: +420 702 279 960

  CV mit Foto kann ich per e-mail schicken.

  Alice

 2. Dobrý den,
  měl bych zájem o práci OŠETŘOVATELE. Zkušenosti mám z Rehabilitačního Ústavu (na těžších případech) plus jsem si prošel na praxi většinu oddělení v nemocnici.Mám školu Ošetřovatele i s Euro pasem a osobním ohodnocením.Němčinu mám na slabé úrovni chodím na kurz. Děkuji za jakoukoli nabídku.Pavel N. 731078087

 3. Rakouská firma Heidinger Hausbetreuung hledá ošetřovatelky na 24 hodinovou domácí péči o klienty,kontakt 721972754

  • Dobrý den

   Mám zájem o práci pečovatelky, německy umím částečně, jsem schopna se doučit vše potřebné, žádný doklad o odbornosti nemám,
   za jaký plat se pracuje a co musím platit já sama?
   Děkuji

   Marie

   • Dobry den,nutne hledam k sobe kolegyni do Rakouska,jako pecovatelku k panovi s parkinsonem,bez ag,Ty nejlepe z jiznich Cech.TEL 728458764.

   • Dobry den,nutne hledam k sobe kolegyni do Rakouska,jako pecovatelku k panovi s parkinsonem,bez ag,Ty nejlepe z jiznich Cech.TEL 728458764.

    • Dobrý Den Paní Jarko jmenuji se Alena měla bych zájem o práci jsem z jižních Čech z Dolního Dvořiště mohla bych vás poprosit o bližší informace, děkuji předem za odpověď. Alena

     • Dobrý den,
      Asi to pro
      Vás už není aktuální, ale přesto.
      Hledám k sobě pečovatelku na tři dny v týdnu a to ve
      Freistadtu.
      Pokud máte zájem, ozvěte se mi. Bylo by to asi od poloviny července tohoto roku. Zdravim
      Alena

    • Dobrý den pani Jarko jsem z jižních čech z Tábora mám zájem o Vaši nabídku ,ale nevím ,jestli ještě platí. Mám letité zkušenosti s pacienty v rakousku i německu . Můj mobil: 00420 720981745 Děkuji Helena Šimková

 4. Mam zajem o oraci pecovatelka s 15 let praxe v rakousku a 5 let praxe ve svycarsku.
  Jsem nekonfliktni a pratelska . Chci byt napomocna starsim lidem v domacnosti.

  • Dobrý den paní Věro, pokud máte ještě zájem o práci pečovatelky, tak se mi prosím ozvěte. Děkuji Křížková

   • Man 5 let praxe v Rakousku ,plus 10 let v CR v domově důchodců .Hledám změnu a ráda bych ješte pracovala v Rakousku .Dekuji

  • Dobrý den,rakouská firma Heidinger Hausbetreuung hledá ošetřovatelky,pečovatelky,v případě zájmu ozvěte se na číslo 721972754

 5. Mam zajem o oraci pecovatelka s 15 let praxe v rakousku a 5 let praxe ve svycarsku.
  Jsem nekonfliktni a pratelska . Chci byt napomocna starsim lidem v domacnosti.

 6. Hledám práci v Rakousku jako pečovatelka seniorů. MAM 6letou praxi. Můžete mě nabídnout 2-3 i více dní v týdnu na práci v domácnosti. Úklid, nákupu, vaření. Děkuji.

 7. Dobry den.. Hledám práci pecovatelky v německu . Němčina na úrovni a2 zatím intenzivně se učím.praci vykonával 6 let v německu 3 mesice.reference z německa rodiny mám. Žiju v německu můj email miimiisek@sezmam.cz nebo telefon 049 1774549133 dekuji katerina

 8. Dobrý den, prozatím hledám na mateřske dovolene na částečný úvazek práci pecovatelky, hospodyně či pouhé společnice v blízkosti hranic – Mikulov, Znojmo. Vystudovala jsem střední zdravotnickou školu, práxe z nemocnice a domova důchodců,prace s chirurgickymi a onkologickymi pacienty. Ráda pošlu více informací.
  Martina, martina.777 208 873

 9. Krasny den vsem🌸🏵🌹mam zajem opet pracovat v Rakousku jako pecovatelka…delam tuto praci jiz 13 rokem a mam skvele vysledky i reference naposled jsem pracovala ve Svycarsku😊muj telefon 00420 062 077…Dekuji Claudia

 10. Dobrý den.Hledám práci jako pečovatelka v rodině u seniorek v Německu.Je mi 67let tuto práci vykonávám 7let.Němčinu ovládám na nejvyšší úrovni i po odborné stránce (zdravotní).Mám certifikáty s kladnými referencemi z rodin.Nechci agenturní zaměstnání.Prosím agentury,aby mně nekontaktovaly.Pracuji na ŽL.

 11. Dobrý den,
  hledám práci jako pečovatelka v Rakousku. Mám certifikát kurzu prac. v soc. službách – péče o seniory (200 hod.), kurz péče o osoby s Alzheimerovou nemocí, praxe v domově pro seniory a rok a půl praxe jako pečovatelka v Rakousku.Zkušenost s inkontinencí. Němčina úroveň B1-B2, vařím rakouskou kuchyni. ŘP sk.B, nekuřačka, empatická, vlídná. Kladná hodnocení z předchozích zaměstnání. Nástup možný od 1.11.2017.

  • Pokud máte zájem pracovat v Tyrolsku od 16.12.2017 na 4 týdny a při spokojenosti obou stran i dále,kontaktujte mě prosím.Tel.603701620

   • Dobrý den, platí ještě vaše nabídka?
    Hledám práci pro svoji kamarádku. Když tak bych předala kontakt.
    Děkuji

  • Dobry den, hledame pecovatelku pro strejdu (v Rakousku) 24h pece. Je mily a nenarocny, castecne samostatny ale uz nemuze byt sam. Zije v rodinem domku. Mate zajem?

   • Dobrý den,ale myslím,že píšu pozdě,ale zkusím to,mám desetiletou praxi v této práci,mluvím dobře Německy a mám zkušenosti s klienty s ruzným onemocněním.V případě zájmu mi prosím odpovězte.Děkuji Zdenka Petříková.

    • Sehr geehrte Fr. Petríková, bzw. andere Betreuerinnen,
     falls Sie noch Interesse haben, als Personenbetreuerin in Wien, oder Umgebung tätig zu werden, rufen Sie bitte +4369911842526 an!

 12. Dobrý den, mám zájem o práci 24hodinové pečovatelky seniorů ve Vídni. Pracuji v Rakousku v rodině seniorů 4 roky, mám zkušenosti s klienty s demencí, inkontinencí, Parkinsonovým syndromem a dalšími onemocněními. Mám zájem o 14tidenní turnusy. Požaduji denní mzdu od 70 Eur, zaplacení cestovného, pojištění u SVA.

 13. Dobry den, nikde nemohu najit zda, castka za praci pecovatelky napr.1200 euro, je za mesic,to znamena,pokud pracuje 14 dni,pak ma 14 dni volno, nebo je to 600 euro za 2 tydny?
  Tomu vubec nerozumim.
  Ja se staram v Rakousku ve Freistadtu pravidelne 3 dny v tydnu o pani s tezkou demenci,vubec nemluvi,obcas vydava zvuky,na voziku,inkontinentni,mam 150 euro a 15 euro na cestu,za mesic to tedy dela 660 euro.Tak proto se ptam na ten vydelek.
  Odpovi mi nekdo?Predem moc dekuji
  Alena

  • Hledame pecovatelku pro naseho strejdu 86let, castecne mobilni a samostatny ale uz nemuze byt sam. Zije v Rakousku (vesnice) v rodinem dome. Mate zajem? Prosim o rychlou odpoved, dekuji.

   • Dobrý den,

    měla bych zájem o tuto nabídku. Jsem zdravotní sestra s 35-letou praxí jak v domově důchodců, tak v nemocnici. Pracovala jsem 12 let na speciálním oddělení v domově důchodců pro klienty s demencí a parkinsonovým syndromem. Teď pracuji již 4 roky v Rakousku jako pečovatelka v domácnosti a právě teď jsem ukončila v rodině péči a zatím nemám dalšího klienta. Ale ráda bych šla přes agenturu. Ale netrvám na tom. Smím se zeptat,jak byste si to představovala vy….

    S pozdravem Vavřinová Marie

    • Sehr geehrte Fr. Vavrinová, bzw. andere Betreuerinnen,
     falls Sie noch Interesse haben, als Personenbetreuerin in Wien, oder Umgebung tätig zu werden, rufen Sie bitte +4369911842526 an

   • Dobrý den, mám zájem o práci pečování o vašeho příbuzného. Sice je inzerát staršího data, ale za dotaz nic nedám, třeba to vyjde. Praxi mám z Česka i z Německa. Němčina je horší, ale rozumím. Nebo mohu i k nějaké jiné rodině, pokud by jste o nějaké věděla. I na kratší dobu za náhle nemocnou pečovatelku. Jsem z Prahy a v důchodu. Moje nabídka platí stále. Děkuji za odpověď. Vlasta. Tel: 723666412

 14. Dobry den mela bych zajem o praci pecovatelky.mam kurz prime pece i pracovnika v soc.sluzbach a dale kurzy se specializaci pro nemocne alzenhaimer.nemoci a dalsi.
  Praxe 6 let na domove duchodcu pro imobilni a nemocne alzenheim./praxe na odd.se zvlastnim rezimem.
  Nemcina slabsi

 15. Dobry den , chtela bych jit pracovat do rakouska jako zdravotni sestra .Nevite nekdo kolik je potreba mit praxi ve zdravotnictvi aniz by jste museli absolvovat nostrifikaci v rakousku? Dekuji Řeháčková

 16. Dobrý den, mám zájem o práci pečovatelky v Rakousku, nejlépe někde poblíž hranic u Znojma nebo Mikulova. Je mi 45 let, praxi v domově pro seniory, vzdělání sociálního směru na vš mám, bohužel s němčinou jsem teprve na začátku.

  • dobry den p.Ivo, mužete napsat,jestli jste dostala nějaké zajímavé nabídky?jsem na tom uplně stejně jako vy.Děkuji předem Monika

 17. Dobrý den ,jsem z Mikulova, mám 4 roky do důchodu a přišla jsem o práci od 10.7.2017 bych chtěla pracovat( poblíž hranic- nelĺépe) jako pečovatelka. Mluvím plynule německy, pečovatelský kurz nemám, pouze 6 let zkušenost – péče o maminku s Alsheimrem. Potřebuji to pouze oficiálně, aby se mi to počítalo na důchod! Prosím o info jak začít a nenaletět díky EH

 18. Dobrý den, ráda bych pracovala jako pečovatelka v Rakousku,pracovala jsem tam v nemocnici 20 let,nyní jsem již v důchodu.Děkuji za pomoc. PK

  • Dobrý den paní Králová. Pokud by jste měla zájem i o práci pečovatelky v Německu, kontaktujte mě na čísle: +420 732647286 nebo e-mailem.

   • Dobrý den ,mám zájem pracovat v Rakousku,jako pečovatelka mám desetiletou praxi v Německu ,mluvím dobře německy a pracovala jsem prakticky u lidí se všemi nemocemi. V případě vašeho zájmu se mi prosím ozvěte.Děkuji s pozdravem Zdenka Petříková.

    • Dobrý den.
     Na internetu jsem našla že máte zájem pracovat jako pečovatelka .
     Je váš zájem stále aktuální.

     V případě zájmu mne neváhejte kontaktovat.
     Děkuji Hálková

     Tel 608 45 97 08

 19. Ráda bych pracovala jako pečovatelka v Rakousku, mám potřebný kurz v sociálních službách a sanitártní.Jako pečovatelka pracuji v CZ čtvrtým rokem v domově pro seniory se zvláštním režimem.Mam ŔP SK.B,s němčinou jsem začátečník, je mi 44let a jsem z Brna.Rada bych pracovala v okolí VÍDNĚ,nebo poblíž hranic….děkuji za nabídky

 20. Přeji krásný den, ráda bych pracovala v Rakouskou jako pečovat elka u seniorů. Nyní pracují 8.rokem v D. pro seniory v BRNĚ.S němčinou jsem na začátku.
  Děkuji za každou informaci.S pozdravem Zuzana tel.C.608949666

 21. Dobrý den, chtěla bych se alespoň zeptat, zda by byla možnost i pro mě pracovat v Rakousku jako ošetřovatelka. Studuji zdravotnickou školu-obor zdravotnický asistent, za 4 měsíce maturuji-rovněž i z němčiny, němčinu se učím 7 let. Praxe- 2 roky na různých odděleních v nemocnici a také v domovech důchodců. Nejraději se starám právě o staré lidi. Po maturitě tedy budu shánět práci. Tak jsem se chtěla zeptat, zda by i tato práce byla možná. Děkuji.

 22. Dobrý večer
  Mám zájem pracovat jako pečovatelka v Rakousku,v této branži se pohybují již 11 rokem,pracuji jako pečovatelka v oblastní Charitě.
  Německy se učím teprve krátce ale dělám vše pro zlepšení.

  Prosila bych Vás zda by to bylo možné najít tuto práci v Rakousku.

  Děkuji Vám za odpověď

  Helena

 23. Dobrý den!!Prosím Vás chtěla bych pracovat v Rakousku-jako ošetřovatelka,jen bohužel jsem na začátku s němčinou.Jsem ošetřovatelka mám prax 18.let a potřebovala by jsem prácu od ledna2017.Můžete mi poradit?-děkují Vám moc.Jsem z Ostravy a je mi 50.let.

  • i tak přes málo zkušeností vám nabízím ozvěte se 774424100 i sms specifikujte se a zavolám zpět

   • Ráda bych pracovala jako pečovatelka v Rakousku, mám potřebný kurz v sociálních službách a sanitártní.Jako pečovatelka pracuji v CZ čtvrtým rokem v domově pro seniory se zvláštním režimem.Mam ŔP SK.B,s němčinou jsem začátečník, je mi 44let a jsem z Brna.Rada bych pracovala v okolí VÍDNĚ,nebo poblíž hranic….děkuji za nabídky

    tel.731590218

 24. hledam zdrav,sestru do Rakouska,k Salzburgu,dobra lekařska rodina,dobry plat…..
  prosim o životopis a foto,v Nemčine

 25. Dobrý den, moje kamarádka bydlí v Rakousku a hledá ošetřovatelku pro svého tchána./24hod./denně musí tam bydlet.

  • Dobrý den,inzerát je již staršího data,ale přesto reaguji.Pracuji v Rakousku již 8 let/24 hodinová péče/ a předtím jsem pracovala v Mnichově a Zurichu -v soukromých i státních zařízeních pro nemocné občany nebo postižené.Mluvím obstojně německy.Jsem spolehlivá.Pokud zájem stále trvá,ozvěte se.Děkuji.

  • je to pacient s jakou diagnozou prosím? podle rakouských stupnu 1-7–v jaké kategorii je zařazen.. a je to ještě aktuální

 26. Dobry den. Mela bych zajem o misto opatrovatelky anebo i hospodynka do nemecka cesku rodin.Naposledy jsem byla 2roky v nemecka kousek Mnichova, rada bych sla ale do rakouska. Budu rada za kazdou nabidku. Hezky den s pozdravem Lea Kolářová

 27. Dobrý den, chci se zeptat zda je také možnost v zahraničí tedy v Německu pracovat jako pecovatelka seniorů ale pouze k nim docházet. Např. Pomoci s hygienou, oblékání atd a mít těch seniorů více za ten den. Např. ze by tam ta pecovatelka strávila 20-30 min či dele a šla k jinému seniorovi. Také by mne zajímalo jak je to placené pokud ovsem něco takového lze provozovat. Děkuji za odpověd. Stepankova.

 28. Dobry den je me 35 nemecky mluvim a kurz mam take momentalne pracuji v nemecku jako pecovatelka rada bych pracovala ve vidni martina 739312131

 29. dobry den chtěla bych rakousku pracovat jako pečovatelka skusenosti mam nemecky umim tri roky jsem dělala tuhle pozici ja bydlim brne a do nemecka je daleko muj kontakt namne.733562771,dekuji za pochopemi stastny novy rok .

  • Dobrý večer pokud váš zájem o práci v Rakousku trvá napište o sobě krátce praxe ,osobní zaměření a ..

 30. Dobry Den,som Slovak zijuci v Praze a dlhe roky som pracoval ako pecovatel starych lidi ve Wien a chtel bych to znovu delat take pro Wien vyhovuji mi turnusy po 2 tydnech a Nemecko tuhle vyhodu neposkytuje prosim Vas muzete mi zaslat na Vas kontakt?? chtel bych jit znovu do Wien a potreboval bych kontakt na vasi agenturu. mam bohate zkusenosti s poatrovanim starych lidi mel jsem opravdu tezky pripady…….dekuji za brzskou odpoved s pozdravem Tibor muj email je stefaktibor@gmail.com

 31. Dobrý den,chtěla jsem se touto cestou zeptat na práci společnice nebo hospodyně,případně pečovatelky v Rakousku.Mám 42 let ,certifikát v oboru pečovatelka,mám ráda děti,domácí mazlíčky,vykládám karty,německý jazyk certifikát ,ale začátečník,spokojila bych se s menším platovým ohodnocením,dobře vařím ,peču,řidičský průkaz ,odrostlé děti.Děkuji za každou radu-S pozdravem Jana email nanunaja@seznam.cz

 32. prosim mužete mi sdělit jak se vypočitavá duchod pro pečovatelku 24st v Rakousku z jaké vyše .Slyšela jsem že duchod dělá 1 euro za odpracovaný měsic tudiž 12 ero za rok děkuji za odpověd

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.