Chráněné dílny se bez firemních zakázek už neobejdou

Bez velkých firemních zakázek se chráněné dílny nemohou uživit. Čeští designéři proto už 4 roky vymýšlejí pro soukromý sektor výrobky, které dokážou vyrobit i zdravotně postižení. Ti se však potýkají s cenově podstatně výhodnější asijskou konkurencí.

redaktor:
Krásné, funkční a přitom sloužící dobré věci. Takové jsou firemní dárky, které navrhli profesionální designéři a vyrobili zdravotně postižení v chráněných dílnách. Potýkají se však s cenově podstatně výhodnější asijskou konkurencí.

Michaela Vrátníková, BOA design:
Ti „stožárníčci“, jak mi jim říkáme, tak ti jsou vlastně inspirováni konkrétními stožáry vysokého napětí. Ta chráněná dílna se na tomhle tom produktu konkrétně podílela tím, že vlastně vycpávali tyhle ty hračky a pak je zašívali.

redaktor:
Sdružení Design Aliance se svým projektem spojuje umění s podnikatelskou dobročinností.

Pavel Kuklík, Design Aliance:
99 % dárkových předmětů, které se v České republice rozdávají, tak se vyrábí většinou v Asii, dovezou se do Evropy, zde se to potiskne a pak to ti lidé dostávají jako dárky. My jdeme jinou cestou. My vytváříme originální předměty.

redaktor:
Pro chráněné dílny je výroba firemních dárků vítaným zdrojem příjmů. Úřady práce jim totiž od loňského roku proplácejí jen tři čtvrtiny platů pro zaměstnance se zdravotním postižením. I další změny zákonů je nutí ke shánění komerčních zakázek.

Jiří Prokop, předseda výrobního družstva Drutěva Praha:
K novýmu roku se zvedla minimální mzda pro zdravotně postižený a tak dále a to musíme spolufinancovat společně teda s dotační politikou úřadu práce a podobně, ale ten náš podíl v tom stoupá.

redaktor:
Designéři chtějí v projektu pokračovat. Další dárkové předměty už jsou navržené. A čekají na schválení a odeslání k výrobě do chráněných dílen.

Pavel Schrötter, Česká televize.

(Visited 7 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.