Michal: Za místo jsem vděčný

Na začátku byla velká náhoda. Michal Rezek si všiml, že v blízkém Kladně existuje Kavárna Bez Konce, která dává pracovní příležitost mimo jiné lidem s handicapem. Přišel se tedy do ní zeptat na místo a dostal možnost, aby se ukázal – a dnes už tu pracuje.

„Jsem za místo vděčný, práce mě velmi baví. Navíc sem chodí výborní lidé,“ pochvaluje si své zaměstnání mladík, který se původně učil na zahradníka. „Kdybych to místo neměl, asi bych musel sedět doma bez práce. Takto pracuji čtyři hodiny denně, větší zápřah by mé nohy nevydržely,“ vypráví a mezitím nese kávu a bábovku dalším hostům.

Kladenská kavárna, která stojí v útulném prostředí jen kousek od centra města, spadá pod obecně prospěšnou společnost Startujeme, která dává práci více než sto lidem, z nichž má sedmdesát nějaký handicap.

„Máme ještě dvě další kavárny, farmu, pekárnu a několik úklidových čet,“ říká ředitel společnosti Startujeme Jakub Knězů, který dlouho pracoval jako novinář v České televizi.

„Naším prvním cílem je naučit lidi s handicapem různé pracovní dovednosti a potom je vypustit na otevřený trh práce,“ vysvětluje a přitom lituje toho, že firmy nemají o takové lidi příliš zájem. „Přesvědčit firmy, aby handicapované zaměstnávaly, je často problém. Přitom jich je mnoho a mohli by zastat spoustu práce,“ dodává Knězů.

Mladá fronta DNES

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.