Započítává se péče o handicapovanou osobu do důchodu?

Staráte se o handicapovaného člověka a nejste si jisti, zda se vám doba, po kterou se o postiženého staráte, započítá do důchodového pojištění? Přečtěte si náš článek, kde vám vše důležité objasníme.

Dělají neocenitelnou práci, za kterou jim často bývá odměnou pouze dobrý pocit a vděk lidí, o které se starají. Řeč je o lidech, kteří pečují o své handicapované blízké. Stát si ale uvědomuje, že odvádějí důležitou práci, a proto se takovým osobám započítává doba, po kterou pečují o handicapovaného, i do důchodu. Platí zde ale nějaká pravidla.

Pro to, aby člověk mohl dostat důchod si musí platit důchodové pojištění, tak tomu je v běžném zaměstnání nebo samostatně výdělečné činnosti. Když ale člověk pečuje o handicapovaného, není v tu chvíli výdělečně činným. Spadá ale do TZV. náhradní doby pojištění, které se mu počítá jako pojištění pro důchod. Ve výsledku se dotyčné osobě započítává takové pojištění úplně stejně jako například běžnému zaměstnanci.

Na náhradní dobu pojištění mají nárok ty osoby které:

– Pečují o dítě do deseti let věku, které má první stupeň závislosti.

– Pečují o osoby bez rozdílu věku, které mají druhý, třetí nebo čtvrtý stupeň závislosti.

– Pečovat můžete o osobu blízkou, ale i o osobu, se kterou pouze žijete ve společné domácnosti.

Důležitým upozorněním je, že aby se vám doba péče započítala do důchodového pojištění, musíte zažádat na Okresní správě sociálního zabezpečení o rozhodnutí.

To můžete udělat nejdříve po skončení péče o handicapovanou osobu nebo v jejím průběhu, když si žádáte o důChod. Nejpozději si však musíte zažádat do dvou let po ukončení pečování o postiženého.

Jiří Marek
invArena

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.