Nejvyšší soud postiženému nevyhověl

Nejvyšší soud zamítl dovolání muže, jenž před deseti lety při nehodě autobusu u Nažidel utrpěl vážná zranění s trvalými následky.  Muž v dlouhém sporu s pojišťovnou požadoval mimořádné zvýšení náhrady za ztížení společenského uplatnění.

Podle pravomocného verdiktu, který nyní potvrdil také NS, se však musí spokojit přibližně se čtyřnásobkem základního bodového ohodnocení. Muž tak dostal 1,776 milionu korun.

Účastník nehody původně žádal vyšší náhradu. Městský soud v Praze mu přiznal šestinásobek základu, což obnášelo více než 2,4 milionu korun. Vrchní soud v Praze ale náhradu snížil s vysvětlením, že vážná zranění sice muže omezila v řadě aktivit, avšak nevyřadila jej zcela z běžného života.

V dovolání k NS muž podrobně popsal následky zranění. Například přišel o slezinu, má řadu jizev, trpí mozkovou poruchou. Před nehodou byl patnáctiletým studentem gymnázia s výborným prospěchem a talentovaným plavcem s nadějnou sportovní kariérou. Po havárii musel takřka všechny sporty omezit, má sníženou imunitu, musel se znovu učit mluvit, číst a psát. Do většiny sfér společenského života prý se zapojuje pouze s nezměrným úsilím a denně překonává fyzická i psychická omezení.

Podle NS ale justice vzala v potaz všechny okolnosti případu a zvolila přiměřenou náhradu. »Výraznější zvýšení náhrady za ztížení společenského uplatnění je podle ustálené judikatury vyhrazeno těm případům,
kdy pro následky úrazu je poškozený téměř vyřazen ze života, kdy jeho předpoklady k uplatnění ve společnosti jsou téměř nebo zcela ztraceny, popř. není schopen se sám obsloužit a podobně,« stojí v rozsudku. Pokud se prý mužův stav v budoucnu zhorší, může mu vzniknout nový nárok na náhradu za ztížení společenského uplatnění.

Nehoda autobusu, který se vracel z lyžařského zájezdu, patří mezi vůbec nejhorší v historii ČR. Jen několik minut poté, co 8. března 2003 večer projel autobus s pěti desítkami cestujících hraničním přechodem v Dolním Dvořišti, autokar vylétl ze silnice a převrátil se. Na místě nehody zahynulo 17 cestujících, dva lidé zemřeli v nemocnici. Dvacátá oběť podlehla následkům zranění v srpnu 2005. Řidiče Pavla Krbce soudy potrestaly osmi roky vězení.

Haló noviny

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.