Bílková: Aby všichni nepřišli až poslední týden

Do konce dubna příštího roku si lidé musí sKarty vyměnit za průkazky ZTP nebo ZPP/P.  Generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie BÍLKOVÁ (foto) v rozhovoru říká, jak to vše bude probíhat, co dělat, aby držitel nepřišel o výhody…

 

Podle Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením je dobře, že se sKarty ruší. Handicapovaní prý s nimi měli problémy.

Václav KRÁSA, „Tu sKartu nikdo vlastně z těch dopravců nezná ani další orgány a vždycky to bylo problém je přesvědčit, že to je ten správný průkaz.“

Výměnu sKaret bude řídit Úřad práce České republiky. Jeho generální ředitelku Marii Bílkovou proto teď vítám v Ranním interview Radiožurnálu. 

Paní ředitelko, úřady práce začnou rozesílat informační dopisy pro držitele sKaret. Jak to bude v případě handicapovaných lidí, kdy ti si mají sKarty vyměnit za průkazky ZTP nebo ZPP/P?

Marie BÍLKOVÁ:
V případě držitelů sKaret, které jsou zároveň průkazkami, tak tam počítáme s jejich návštěvou mezi 1. lednem a posledním dubnem. Není třeba, aby chodili na úřad práce už teď, příliš brzy, protože by se mohlo stát, že by to nebylo komfortní ani pro ně, ani pro úředníky. Docházelo by tam zkrátka k příliš velkému množství našich klientů, ale zase není dobré nechávat tu výměnu až na poslední týden dubna.

To se týká 30 tisíc postižených lidí. Bude na to dost dlouhá doba od ledna do konce dubna?

Marie BÍLKOVÁ,
za 4 měsíce musíme tu situaci zvládnout.

Pokud si mají postižení začít vyměňovat sKarty až od ledna jak říkáte nebude to pro některé z nich komplikované, myslím například pro osoby na vozících, pro které je složité právě v zimě cestovat po městě nebo ze vzdálenějších obcí. Vyjdete jim nějakým způsobem třeba vstříc?

Marie BÍLKOVÁ
Určitě máte pravdu, i tady budeme muset používat individuální přístup a pomoci těm lidem, aby mohli sKartu vyměnit a mít ten správný průkaz, takže určitě počítáme s tím.

Co to znamená, že jim budete chtít pomoci?

Vzhledem k tomu, že mluvím o individuálním přístupu, tak budeme zajišťovat tu službu tak, aby se dotyčný buď mohl dostavit k nám anebo abychom nějakým způsobem dopravili nový průkaz k němu.

Znamená to, že by si takový člověk měl třeba zavolat na dotyčný úřad práce a domluvit se na takovém řešení?

V každém případě budeme s nimi se všemi komunikovat právě proto, abychom byli schopni řídit jejich komunikaci s úřadem, aby nedocházelo k tomu, že tam všichni přijdou až poslední týden v dubnu. Nicméně nemůžeme jim žádným způsobem direktivně přikázat, kdy k nám mají přijít.

Co se stane, když si některý z postižených nestačí vyměnit do konce dubna sKartu? Přijde o všechny výhody spojené s průkazy pro tělesně handicapované?

Potom do doby, než bude mít jiný platný průkaz, tak samozřejmě o ty výhody přichází, protože nebude mít se čím prokázat.

To znamená, že by mohl přijít o některé slevy například v dopravě a v jiných institucích?

Ano.

Budou muset postižení při výměně sKaret znovu projít nějakou zdravotní posudkovou kontrolou, nebo jak to bude?

Ne, tady ta výměna bude bez posuzování zdravotního stavu a je to skutečně jen administrativní záležitost.

Pokud některým postiženým lidem končí platnost zdravotních posudků třeba v září 2014 nebo na konci roku 2015, co potom, jaký je postup?

Potom v tom případě v době, kdy jim končí platnost posudku, budou muset být znovu posouzeni a podle výsledku toho posudku dostanou nebo nedostanou příslušný průkaz.

S-Karty dnešním dnem končí, jak jsme slyšeli, zdravotně postižení si budou muset znovu na úřad práce dojít pro nový průkaz ZTP nebo ZTP/P. Naším hostem v Ranním interview byla  generální ředitelka Úřadu práce České republiky Marie Bílková, děkuji vám za rozhovor, na shledanou.

Radiožurnál

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.