Drastické dokumenty o poruchách příjmu potravy ve Zlíně

Ve Zlíně bude mít premiéru pětidílný dokumentární cyklus s názvem Jídlo jako nemoc? o poruchách příjmu potravy. Vytvořila jej obecně prospěšná společnost Anabell, která se touto problematikou zabývá. Bude promítán od 22. listopadu.

 

Poprvé bude celý cyklus promítnut 22. listopadu odborné veřejnosti, pak jej budou moci zhlédnout ostatní lidé i na jiných místech, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Anabell Dagmar Kulaviaková.

Dokumenty přiblíží problematiku z několika pohledů. „Například první díl jsme pojmenovali Fatálně štíhlá a řeší se v něm dnes často zmiňovaná rovnice, že úspěšná rovná se štíhlá,“ uved režisér dokumentu Petr Sladký.

V pěti půlhodinových částech vystupuje desítka odborníků, psychologové, nutriční specialisté, psychoterapeuti, také fotograf, modelka a lidé, kteří s poruchami příjmu potravy bojovali nebo stále bojují.

„Velmi silné je třeba vyprávění slepého a rozvedeného otce, který dlouho nemohl zjistit, že jeho dcera trpí těmito problémy. V dalším případě se zase jedna námi oslovená klientka sebepoškozovala a její přítel to nafotil, takže v dokumentu jsou autentické záběry, jak se řeže. Drastický příběh pak vypráví jedna paní doktorka, jež zmiňuje svou klientku, která si brala tolik projímadel, až potratila. Nechceme z dokumentu v žádném případě dělat bulvár, ale také nechceme nic zastírat a zlehčovat,“ podotkl Sladký.

Primárně byl dokument natočen pro zdravotní sestry a nutriční poradce Zlínského kraje. „Jednotlivé filmy mají zdravotnickým pracovníkům výstižně přiblížit kontext mentální anorexie a mentální bulimie, tak jak se s těmito nemocemi a především klienty mohou setkávat na svých pracovištích.

Cílem je nejen vzdělávání v této oblasti, ale také jistá destigmatizace těchto nemocí a přiblížení vnitřního napětí a potíží klientů, kteří, jak známo, o svých problémech se stravováním jen velmi obtížně hovoří,“ uvedla ředitelka sdružení Anabell Jana Sladká Ševčíková.

Anabell chce dokumenty nabídnout některé z televizních stanic a kabelových televizí nebo ve formě DVD poskytnout vysokým školám. Podle nedávného průzkumu sdružení má osobní zkušenost s některou z poruch příjmu potravy 15 procent dotazovaných. Odpovídalo 3000 respondentů. 61 procent dotazovaných uvedlo, že zná ve svém okolí někoho, kdo trpí vážnou poruchou.

(Visited 9 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.