Úřady jí vyplácely dva důchody – sirotčí a invalidní. Teď musí peníze vracet

O otce přišla, ještě než se narodila a ve 14 letech ji rakovina připravila o nohu. 17letá Věra Závorková (foto) se teď dostala do finančních problémů. Kvůli tomu, že dva roky pobírala invalidní i sirotčí důchod, jí stát spočítal dluh 82 tisíc korun.

Reportáž České televize:

Věrka žije stejný život jako její vrstevníci. Závodně plave, studuje zdravotní školu, jen se musela naučit chodit na protéze.

Věra ZÁVORKOVÁ, dívka po amputaci nohy:“… v Kolíně mezi zdravejma a je to tam lepší.“

Do autoškoly, kterou plánovala, ale nenastoupí. Kvůli dluhu bude problém i s benzínem, který potřebuje na časté cesty na rehabilitace a kontroly do Prahy.

Věra ZÁVORKOVÁ:“Nepojedeme na dovolenou. Celkově se to všechno omezí.“

Otec Věrky byl policista. Sirotčí důchod tak vyplácelo ministerstvo vnitra. Po amputaci pak zažádala Českou správu sociálního zabezpečení ještě o invalidní důchod a úřady jí vyhověly. Po dvou letech ale přišly na to, že souběh dvou důchodů není možný. Chtějí tak část vyplacených peněz vrátit.

Věra ZÁVORKOVÁ, Věřina matka:“By mě nikdy nenapadlo, že sirotčí důchod může mít vliv na invalidní důchod, že sirotčí důchod vlastně je to, že přijde o tátu a invalidní důchod je, že vlastně přišla o nohu.“

Vladimír ŘEPKA, mluvčí ministerstva vnitra:“Tam potom běžel nějaký delší čas na to, než zase se ty databáze zkontrolují. My to děláme jednou za rok. Takže my ve chvíli, kdy jsme na to přišli, my jsme nějak žádným způsobem neotáleli.“

Lucie CINGROŠOVÁ, dětská onkoložka, FN Motol:“Pokud by její rodiče třeba byli rozvedení, tak by měla nároky na alimenty a samozřejmě i na částečný invalidní důchod. Tím, že její tatínek je po smrti, tak nemá nárok na sirotčí důchod a pouze na ten invalidní a to mně připadá jako taková byrokratická absurdnost.“

Úřady jim teď obě dávky sloučily. Invalidní důchod zůstal stejný – 5800 korun, ale sirotčí klesl z 5500 na necelých 1500. Věrka s maminkou přišly o 4 tisíce měsíčně. Než podle splátkového kalendáře zaplatí dluh 82 tisíc, bude to trvat 4 roky.

podle České televize zaznamenala invArena

související článek: Amputovali jí nohu. Teď chce na olympiádu do Rio de Janeira

(Visited 8 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.