„Nevzdělatelná“ žena se naučila číst a psát

Paní Marii považovali úřady kvůli jejímu mentálnímu postižení za tzv. nevzdělatelnou. Neměla být nikdy schopná se sama o sebe postarat, neuměla číst a psát. Ale v průběhu několika let se z ní s pomocí odborných asistentek stala soběstačná žena…/ilustrační snímek/

Pětačtyřicetiletou Marii ze Sokolova považovali ještě před patnácti lety úřady kvůli jejímu mentálnímu postižení za takzvaně nevzdělatelnou. Neměla být nikdy schopná se sama o sebe postarat, neměla umět číst a psát. Ale v průběhu několika let se z ní za pomoci odborných asistentek stala soběstačná žena, která teď dokonce začala žít sama v nájemním bytě. Reportáž TV Nova.

Osud v dětství těžce zkoušené Marušky sledujeme bezmála deset let. Byli jsme u toho, když se ve svých třiceti letech začala učit číst a psát. Šanci jí tehdy dával málokdo. Dnes je Maruška jako vyměněná. Ani se mě nechce věřit, jaký pokrok udělala. A když už jsme si napsali seznam, co máme nakoupit, tak samozřejmě do toho obchodu jsme společně s Maruškou zašli. Nákup hravě zvládne. Dokáže hospodařit s penězi. Našla si i práci a hlavně, začala bydlet sama v nájemním bytě.

Nikdy by mě nenapadlo, že bude mít třeba vlastní byt. Přitom ještě před lety úřady byla pojímána jako totálně nevzdělatelný jedinec. Maruška měla obrovské štěstí na asistentky sokolovského chráněného bydlení. Ty se jí trpělivě věnovali jak to jen šlo. Podobný zázrak, kdy se z analfabetky stane takhle soběstační člověk nepamatují.

Pavlína MENŠÍKOVÁ, ředitelka chráněného bydlení v Sokolově:“Hlavně to bylo o tom, že ona chtěla, jo. Že byla dostatečně motivována.“

Maruška :“Večer, buď sleduju televizi, koukám na zprávy, a nebo si čtu nebo píšu.“

Napadá mě jediné. Maruška se může stát příkladem pro všechny, kteří chtějí pokořit svůj handicap a stát se lepším člověkem.

podle televize Nova zaznamenala invArena.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.