Každý pátý diabetik se cítí diskriminován

Pětina diabetiků se kvůli své nemoci cítí být diskriminována, odhalil to mezinárodní průzkum. Dne 14. listopadu se na Náměstí Republiky bude bezplatně lidem měřit cukr a cholesterol, krevní tlak i BMI. A startuje Pochod proti diabetu.

Pětina diabetiků se kvůli své nemoci cítí být diskriminována, skoro polovina je kvůli chorobě ve stresu a více než desetina trpí depresemi.

Novinářům to řekl zástupce vedoucího diabetologického centra Všeobecné fakultní nemocnice Martin Prázný.

Změnit postoj k diabetikům a zlepšit jejich spolupráci při léčbě mají akce spojené se Světovým dnem diabetu. Připadá na 14. listopad, výroční den narození spoluobjevitele inzulinu Fredericka Bantinga.

Potvrdilo se, že nemoc má dlouhodobý dopad na psychiku diabetiků – 45 procent je ve stresu, 14 procent trpí depresí. Finanční potíže kvůli nemoci má 44 procent, 35 procent omezuje v práci a studiu, 21 procentům zhoršila vztahy s rodinou. Ve stresu jsou i členové rodiny, 40 procent se obává o život diabetika. Pomoci chce 46 procent členů rodiny, 37 procent ale neví jak.

Podle Prázného je ideální, když spolu s pacientem přijde do ordinace někdo z jeho blízkých. Otázky by si měli napsat doma v klidu a vyptat se na vše, s čím potřebují poradit. Zdravotní pojišťovny hradí jen čtyři konzultace do roka, každá může trvat nanejvýš hodinu.

Aktivní přístup k léčbě je podle Prázného klíčový pro její úspěch. „Kdyby bylo možné poskytnout více hodin edukace, život pacientů by to prodloužilo,“ řekl.

Ve Světovém dni diabetu 14. listopadu mohou lidé přijít na pražské Náměstí Republiky, kde si od 10:30 do 17:30 mohou dát bezplatně změřit hladinu cukru a cholesterolu v krvi, krevní tlak a hodnoty BMI a poradit se o zdravé výživě. Ve 13:00 startuje Pochod proti diabetu. Má ukázat, že proti diabetu se dá účinně bojovat i chůzí, nadváha a nedostatek pohybu totiž nemoc zhoršují. Záštitu nad letošním pochodem má prezident Miloš Zeman, který se s cukrovkou také léčí.

Ve studii DAWN2 odpovídali spolu s pacienty členové jejich rodin, zdravotníci a zástupci pacientských organizací.

Data jsou ze studie DAWN2, jíž se účastnilo v 17 státech přes 15.000 lidí, z nichž bylo 8596 diabetiků.

V ČR se loni léčilo s diabetem 841.000 lidí, jejich léčba stála přes 28 miliard korun. Drahá je hlavně léčba komplikací. Zhruba čtvrt milionu lidí v Česku o své cukrovce neví, a tedy nemohou být správně léčeni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.