Při domácí péči máte nárok na ošetřovatelku

Málokdo ví, že existuje nárok na ošetřovatelku pro domácí péči, je-li některý člen rodiny nemocný. A to v případě, že by jinak bez této péče musel jít do nemocnice. Péči ošetřovatelky pak platí pojišťovna.  

Jde o odborné ošetřování zdravotníkem v domácích podmínkách.

Domácí péče je  určena pro kohokoliv, kdo vyžaduje zdravotní péči, kterou je možné poskytovat doma, a kdy není racionální tuto péči zajišťovat v nemocnici či v nějaké ambulanci, kam by pacient musel docházet.

Na co je nárok?

Nárok na domácí péči má každý na základě rozhodnutí ošetřujícího lékaře, který zhodnotí celkový zdravotního stav pacienta a jeho  rodinného prostředí.

Pokud je domácí zdravotní péče lékařem indikována, je v předepsaném rozsahu plně hrazena ze zdravotního pojištění. Pokud byste chtěli péče více, musíte si nadstandardní péči platit sami.

„V praxi to vypadá tak, že lékař třeba předepíše dvě návštěvy denně, ale vy byste chtěli návštěvy tři. V takovém případě si jednu hodinu doplatíte,“ vysvětluje MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR a lékař pro intenzivní péči ve VFN v Praze.

Kvalitní agentury domácí péče mají své ceníky na internetových stránkách.  Na ceně se ale raději předem shodněte.

Pomoc s ošetřováním pro děti i prarodiče

„Chtěl bych vyvrátit mýtus, že domácí péče je určena jen nemohoucím seniorům, jak je někdy zjednodušeně prezentováno,“ připomněl Polák. Domácí péči mohou efektivně využívat i děti. Samozřejmě se to netýká dětí, které mají třeba angínu.

„Ale když například je dítě závislé na parenterální výživě či na umělé plicní ventilaci a muselo by tudíž zůstat v nemocničním zařízení, tak je možná domácí péče. Má to několik kladných aspektů. Dítě vyrůstá v přítomnosti svých blízkých, je ve svém domácím prostředí, není vystaveno nemocničním nákazám, nemluvě o finančních nákladech, které jsou v domácí péči podstatně nižší,“ připomíná MUDr. Polák.

Matky s dětmi, které mají běžná dětská onemocnění (angina, plané neštovice apod.  si zdravotní sestru z domácí péče mohou také zajistit, ale tyto služby již nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Výhody domácí péče

Proč domácí péči využívat? Důvodů je řada: příznivý vliv na psychiku pacienta, nulové riziko nákaz přenášených v nemocnici z pacienta na pacienta, lepší spolupráce pacientů a menší finanční náročnost.

Kam se obrátit?

Pokud váš příbuzný prodělal nějaké závažné onemocnění či úraz např. mozková mrtvice, zlomenina stehenní kosti, srdeční infarkt, a vy máte zájem o domácí péči, obraťte se na svého praktického lékaře nebo ošetřujícího lékaře v nemocnici. Ti vám také případně pomohou s výběrem agentury domácí péče.

invArena

(Visited 7 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.